Niematerialne – niebanalnie. Dziedzictwo i edukacja lokalna
„Niematerialne – niebanalnie. Dziedzictwo i edukacja lokalna” to projekt warsztatowy realizowany w 2021 roku, skierowany do ukraińskich aktywistów pracujących z młodzieżą metodami edukacji nieformalnej i pozaformalnej w obszarze edukacji lokalnej i edukacji o dziedzictwie, szczególnie z dziedzictwem niematerialnym.
Projekt jest kontynuacją wieloletniej współpracy naszego Stowarzyszenia z Fundacją Młodzieżowych Inicjatyw Europejskich w Żytomierzu oraz realizacją części wniosków płynących z ewaluacji poprzednich projektów (“Poszukiwacze lokalnych tradycji” oraz „Innowacje w edukacji o dziedzictwie kulturowym”).
Poprzez różne formy pracy warsztatowej prowadzonej w formie zdalnej (online), dyskusje i spotkania z ekspertami, dążyliśmy do poprawy jakości projektów edukacyjnych o tematyce dziedzictwa kulturowego w wymiarze lokalnym skierowanych do młodzieży, realizowanych przez ukraińskich edukatorów związanych z organizacją partnerską.
Podczas szkolenia online dzieliliśmy się doświadczeniem naszej organizacji w tworzeniu kompleksowej oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży, a także inspiracjami, które odnajdujemy w działaniach innych instytucji w Polsce. Uczestnicy warsztatów poznali też metody edukacji nieformalnej i pozaformalnej w kontekście edukacji o dziedzictwie i podstawy działania metodą projektu.
Po zakończeniu szkolenia każdy z uczestników miał za zadanie przygotować scenariusz działań lokalnych, które będą mogły być przeprowadzone w wybranej przez nich społeczności lokalnej.
W ramach projektu powstały też 3 nagrania w formie podcastów, nawiązujące tematycznie do najważniejszych obszarów związanych z tematyką warsztatów.
W 3 odcinkach podcastu „Niematerialne-niebanalnie” trzy ekspertki i gościnie szkolenia: Anna Bińka, Justyna Orlikowska i Pola Rożek opowiadają o swoich doświadczeniach z badaniami i realizacją projektów lokalnych związanych z dziedzictwem niematerialnym.
Zapraszamy do odsłuchania 3 odcinków pt. „Dziedzictwo – czyli co?”, „Popularyzacja i projekty edukacyjne o lokalnym dziedzictwie” oraz „Dziedzictwo niematerialne i etnografia” na Soundcloud po polsku i ukraińsku!
Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.