Etnografia do kieszeni
Etnografia do kieszeni to seria zeszytów, w których chcemy przybliżać mieszkańcom Warszawy etnografię jako współczesną dyscyplinę naukową. Etnograficzna metoda, oparta na spotkaniu z człowiekiem w kontekście, w którym funkcjonuje, pozwala w nowy sposób poznawać to, co pozornie bliskie i oczywiste.
Chcemy również odczarować pojmowanie etnografii jako nauki zajmującej się kulturą ludową, a także pokazać takie jej aspekty, które nie są związane z egzotycznymi podróżami lub etnograficznymi badaniami rynku. Ważne dla nas jest również wskazanie różnic pomiędzy reportażem a pisarstwem etnograficznym – ten pierwszy pokazuje wrażenia, natomiast ten drugi – tworzy wiedzę.
Chcemy przybliżać warszawiakom „gęsty opis” – metodę opisywania kultury wprowadzoną przez Clifforda Geertza. Geertz powiedział również: co robi etnograf? Etnograf pisze – kierując się tą sentencją, chcemy zapoznać szeroką publiczność ze specyfiką tekstu etnograficznego, a także z konkretnymi tekstami etnograficznymi opisującymi Warszawę. We współczesnej etnografii żywe są dyskusje na temat granic pomiędzy tą nauką a literaturą. W projekcie, zachowując specyfikę tekstu etnograficznego, chcemy realizować jeden z wynikających z tych dyskusji postulatów – mianowicie sprawiać, by tworzone przez etnografów teksty były czytane przez szerszą publiczność.
W ramach projektu powstaje cykl 5 bezpłatnych publikacji zawierających teksty etnograficzne młodych etnografek i etnografów dotyczące Warszawy. Będą one dystrybuowane w kawiarniach i innych miejscach kultury na terenie miasta. Dzięki tej formule chcemy dotrzeć do ludzi, którzy nie mają kontaktu z takim rodzajem pisarstwa, a którzy są zainteresowani różnego rodzaju tekstami kultury. Chcemy wprowadzić tekst etnograficzny do obiegu kulturalnego Warszawy.
Tematyka warszawska została wybrana z kilku powodów. Po pierwsze obserwujemy wzrost zainteresowania mieszkańców Warszawy ich miastem. Jednocześnie chcemy pokazywać inną, tzn. antropologiczną perspektywę patrzenia na Warszawę – miasto, które znają, i które jest szeroko opisywane i komentowane czy to przez historyków, historyków sztuki, historyków architektury, a coraz częściej także przez socjologów miasta. Chcemy pokazać, jak interesująca jest etnografia Warszawy, i jak wartościowe są treści przez nią przekazywane.
Redakcja serii: Anna Chlebicka, Anna Czyżewska, Róża Rzeplińska
Kontakt w sprawie tekstów: redakcja.spe@gmail.com
Kawiarnie i instytucje kultury zainteresowane współpracą prosimy o kontakt: redakcja.spe@gmail.com
Projekt „Etnografia do kieszeni” jest realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego i dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz m.st. Warszawa.
Aktualności:
Etnografia do kieszeni. Numer 3
Trzeci numer serii wydawniczej Etnografia do kieszeni wreszcie jest. A w nim trzy teksty poświęcone Warszawie z czasów PRL-u. W tym numerze „Etnografii do kieszeni” autorki, sięgnęły po pamięć o przeszłości, która istnieje w opowieściach warszawiaków i warszawianek. Zdecydowały się na to przedsięwzięcie, bo przeszłość ma to do siebie, że im więcej o niej mówimy lub o niej słyszymy, tym mocniej kształtuje ona naszą tożsamość. I z tej perspektywy ważne są nie tylko wielkie narracje o najistotniejszych dla …więcej »
Etnografia do kieszeni. Numer 2
Kolejny, drugi numer naszej serii wydawniczej Etnografia do kieszeni już jest. A w nim trzy teksty poświęcone warszawskim bazarom. Kaja Rożdżyńska-Stańczak zabiera nas w podróż na Bazar Staroci na Kole. Klucząc po alejkach pełnych starych zegarków, militariów, pocztówek, instrumentów muzycznych i innych przedmiotów pokrytych – dosłownie i metaforycznie – patyną, poznajemy część tajemnic Stałych Bywalców, czyli społeczności, bez której targowisko nie mogłoby …więcej »
Targowisko Wiolinowa
Fragment tekstu Dominika Szczepańskiego Proszę pana, nas łączyła sprawa bardzo poważna i piękna do opowieści historia z pierwszego numeru Etnografii do kieszeni, pojawił się w Encyklopedii serwisu ursynow.org.pl. Autorzy serwisu uzupełnili ilustracjami opowieść o tym, jak nie powstało Targowisko Wiolinowa. Polecamy wpis i serwis nie tylko pasjonatom Ursynowa. Można się dowiedzieć wielu ciekawostek o tej warszawskiej dzielnicy. Cały tekst Dominika Szczepańskiego dostępny tutaj. …więcej »
Kawa i czasopisma - czasopisma w mieście, miasto w czasopismach
Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Kawa i czasopisma organizowane przez Fundację Otwarty Kod Kultury. Tym razem spotkanie będzie poświęcone miastu. A jednym z omawianych czasopism będzie Etnografia do kieszeni, numer 1. Kawa i czasopisma – czasopisma w mieście, miasto w czasopismach 11 maja, godz. 12 Ukryte Miasto, Noakowskiego 16 Kto tworzy miasto? Kto jest za nie odpowiedzialny? Czym jest miasto oddolne? Jak …więcej »
Konkurs na teksty do czytania na mieście. Edycja druga
Ogłaszamy konkurs na tekst etnograficzny dotyczący Warszawy. Zapraszamy studentów i absolwentów etnologii do udziału w konkursie na teksty do kolejnych numerów "Etnografii do kieszeni". Na teksty czekamy do 3 czerwca 2013 roku (termin przedłużony).więcej »
Etnografia do kieszeni. Numer 1
Długo oczekiwany pierwszy numer naszej nowej serii wydawniczej Etnografia do kieszeni już jest. A w nim: Monika Sznel prowadzi nas przez społeczne dzieje Powiśla. Rysuje kilka perspektyw, od robotniczych przedmieść, przez urzędnicze kamienice, po imprezowe podcienia mostów. Jej przewodnikami po zmieniających się ulicach są rzemieślnicy, działacze pozarządowi i zwykli mieszkańcy. Kilkadziesiąt metrów wyżej, po dawnym szlaku królewskim, wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i Nowego …więcej »
Etnografia do kieszeni. Konkurs na teksty do czytania na mieście
Etnografia do kieszeni. Konkurs na teksty do czytania na mieście. Ogłaszamy konkurs na tekst etnograficzny o Warszawie. Szukamy opowieści, która powstała podczas etnograficznego spotkania w Warszawie. Opowieści, której tłem jest historia miasta, a bohaterem warszawiacy albo relacji ze współczesności, interpretowanej przez rozmówców spotkanych w terenie. Wierzymy w użyteczność etnograficznego pisarstwa. Chcemy zaciekawienia, próby zrozumienia tożsamości mieszkańców miasta, zdziwienia, kim jesteśmy. My, warszawiacy, pozlepiani, prędcy i leniwi, …więcej »