Debata: jak tworzyć włączające narracje?
Zapraszamy na debatę o tworzeniu filmów etnograficznych (i nie tylko), odbywającą się w ramach XVIII Przeglądu Filmów Etnograficznych „Oczy i Obiektywy”
Filmy etnograficzne często stawiają sobie za zadanie wzmacnianie niesłyszanych głosów. Robią to na różne sposoby i na różnych etapach: od uważnego towarzyszenia bohaterom i bohaterkom, poprzez włączanie ich w proces tworzenia filmu, po działania wokół już gotowego obrazu. Bliska jest nam myśl, aby tworzone przez nas opowieści stały po stronie człowieka i jego historii, z jednoczesną uważnością na wielość perspektyw. Dlatego podczas debaty towarzyszącej Przeglądowi chcemy zaprosić Was do rozmowy o tym, jak tworzyć włączające narracje: w filmie, literaturze, edukacji, mediach czy w akademii.
Podczas debaty porozmawiamy o filmowych działaniach z uchodźcami z Davidem Fedele, twórcą filmu „Jungo. Życie w drodze”, o herstoriach z Anną Kowalczyk, dziennikarką i autorką książek oraz o badaniach i działaniach z dziećmi z Ewą Maciejewską-Mroczek, badaczką w nurcie childhood studies i członkinią Zespołu ds. etyki badań społecznych z udziałem dzieci przy rzeczniczce praw dziecka. Debatę poprowadzi Justyna Szymańska ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.
Wszyscy opowiadamy sobie i innym świat, porozmawiajmy więc o tym, jak robić to z większą wrażliwością!
Państwowe Muzeum Etnograficzne
ul. Kredytowa 1, Warszawa
17 listopada 2024, godzina 16:30
Debata – dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
Gościnie i goście debaty:
David Fedele – nagradzany, niezależny twórca filmów dokumentalnych, szczególnie zainteresowany kulturą, humanitaryzmem, ochroną środowiska i sprawiedliwością społeczną na całym świecie. Jego filmy poruszają zagadnienia związane z tematyką uchodźców, osób ubiegających się o azyl, migracji w Afryce Północnej i Zachodniej, odpadów elektronicznych (e-waste) w Ghanie oraz nielegalnego wyrębu lasu w Papui-Nowej Gwinei. Filmy te były szeroko prezentowane na całym świecie, w tym w Parlamencie Europejskim w Brukseli, zdobywając liczne nagrody.
Anna Kowalczyk – autorka bestsellerowej „Brakującej połowy dziejów. Krótkiej historii kobiet na ziemiach polskich”, popularnonaukowej syntezy historii kobiet na ziemiach polskich od paleolitu do współczesności. W Programie Trzecim Polskiego Radia prowadzi cykl Brakująca Połowa Dziejów oraz audycję Klub Trójki. Fundatorka i pierwsza prezeska Fundacji Muzeum Historii Kobiet. Członkini rady fundacji Humanity in Action Polska. Współautorka podręcznika dla nauczycielek i nauczycieli Herstoria stosowana, gry Herstorie, Bazy Historii Kobiet oraz książki Macierzyństwo bez Photoshopa. Twórczyni i pierwsza redaktorka naczelna serwisu MamaDu.pl. Opiekunka merytoryczna akcji BNP Paribas Patronki oraz współautorka polsko-niemieckiego spektaklu muzycznego „Das Moderne Maedel/Nowoczesna Dziewczyna”.
dr hab. Ewa Maciejewska- Mroczek – doktorka socjologii, polonistka, amerykanistka i antropolożka. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem. Członkini Zespołu ds. etyki badań społecznych z udziałem dzieci przy rzeczniczce praw dziecka. Autorka książki „Mrówcza zabawa. Współczesne zabawki a społeczne konstruowanie dziecka” oraz polskich i zagranicznych publikacji naukowych dotyczących dzieciństwa. Współtwórczyni i redaktorka serii wydawniczej Dzieci/granice/ etnografie. Obecnie kieruje grantem NCN „Pandemiczne i postpandemiczne światy dzieci”.
Rozmowę poprowadzi:
Justyna Szymańska – antropolożka, badaczka, edukatorka, trenerka. Współpracuje w projektach badawczych z zakresu antropologii kulturowej, etnografii, historii i socjologii. Współpracuje z lokalnymi instytucjami kultury w ramach programów Narodowego Centrum Kultury (programy Dom Kultury+, BLISKO). Od 10 lat związana ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna jako edukatorka, badaczka, trenerka oraz koordynatorka projektów. Członkini zespołu edukacyjnego “Edukuj z antropologią!” i współautorka publikacji edukacyjnych.
Debata jest częścią XVIII Przeglądu Filmów Etnograficznych “Oczy i Obiektywy”. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie: https://oczyiobiektywy.pl/
Prosimy o rezerwację bezpłatnej wejściówki przez stronę ethnomuseum.pl.
Wstęp na Przegląd i wszystkie wydarzenia towarzyszące jest wolny. Liczymy jednak na Wasze wsparcie w postaci darowizn, które pomogą realizować i rozwijać „Oczy i Obiektywy”: https://etnograficzna.pl/wplata/.
______________________________________
Informacja o dostępności:
Budynek Państwowego Muzeum Etnograficznego jest dostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózku. Szczegóły dotyczące dostępności znajdują się na stronie Muzeum: ethnomuseum.pl/deklaracja-dostepnosci/.
Chcemy, aby Przegląd był dostępny dla wszystkich zainteresowanych. W przypadku jakichkolwiek pytań lub potrzeb prosimy o kontakt pod adresem oczyiobiektywy@etnograficzna.pl.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Koło Naukowe „Etno”, VOD Warszawa
Patronaty: Magazyn Kontynenty, Pismo Folkowe, Radio Kampus