Głosy opozycjonistek
8 marca zapraszamy na spacer z audioprzewodnikiem „Warszawa opozycjonistek” oraz spotkanie uczestniczek tamtych wydarzeń i osób obecnie aktywnych społecznie, na zaproszenie Pani Anny Komorowskiej, Małżonki Prezydenta RP w Pałacu Prezydenckim.
Praca, niekończące się kolejki i dyskusje, aresztowania mężów, przyjaciół, kochanków, synów i ojców, przyjęcia i rewizje; dzieci, które trzeba wychować i pochłonięty walką z systemem mężczyzna – tym w PRL żyły warszawskie opozycjonistki. To najczęstszy ton opowieści o kobietach opozycji, pewnie jest to opowieść prawdziwa, ale tylko częściowo.
Wiemy, że w opozycji aktywnie i twórczo działały m.in. Ludwika Wujec, Ewa Kulik, Barbara Labuda, Henryka Krzywonos, Alina Pieńkowska, Helena Łuczywo – by wymienić tylko te najbardziej znane. Tymczasem 6 lutego 1989 roku, przy okrągłym stole, zasiadły tylko dwie kobiety: Grażyna Staniszewska po stronie Solidarności i Anna Przecławska po stronie partyjnej. Dlaczego?
8 marca organizujemy wydarzenie pt. „Głosy opozycjonistek” ponieważ chcemy przyjrzeć się nie tylko codziennemu życiu warszawskich opozycjonistek, ale też poznać ich motywacje do społecznej i politycznej aktywności. Chcemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to się stało, że po 1989 roku jest ich w polityce tak niewiele? Dlaczego zostały zepchnięte, a może same usunęły się na bok? Dlaczego opowieść o oporze i walce w PRL to najczęściej opowieść mężczyzn?
sobota, 8 marca, godz. 15.00
Pl. Zbawiciela 5 – miejsce startu spaceru z audioprzewodnikiem Warszawa opozycjonistek
Spotykamy się pod „Metodystami”. Możecie ściągnąć darmowy audioprzewodnik ze strony www.miejskasciezka.pl na swoją mp3 lub telefon. Możecie też po prostu przyjść – audioprzewodnik będzie nagłośniony.
Trasa spaceru jest dostępna dla osób z wózkami. Ścieżka trwa 1 godzinę 10 minut i jest dostępna po polsku i angielsku.
Udział w spacerze jest bezpłatny.
Bezpośrednio po spacerze o 17:00
Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście 48/50
Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP zaprasza do Pałacu Prezydenckiego na dyskusję (obowiązkowa rejestracja poniżej)
AKTYWNOŚĆ WARSZAWSKICH OPOZYCJONISTEK – wczoraj i dziś
Zapraszamy do rozmowy o roli kobiet w działalności opozycyjnej, a także obecnym zaangażowaniu byłych opozycjonistek w życie publiczne i polityczne. Co Je motywowało, co hamowało? Jakie miejsce znalazły dla siebie w nowym systemie?
W spotkaniu udział wezmą:
Ewa Kulik – polska tłumaczka literatury pięknej, działaczka opozycji w okresie PRL, redaktorka niezależnych czasopism, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego;
Ludwika Wujec – z wykształcenia fizyczka, działaczka społeczna i samorządowa, zaangażowana w jawną i niejawną działalność opozycyjną w PRL;
Danuta Przywara – socjolożka i działaczka społeczna, opozycjonistka okresu PRL, prezeska Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Prowadzenie:
Róża Rzeplińska – etnografka i działaczka społeczna, prowadzi Stowarzyszenie 61, (MamPrawoWiedziec.pl).
Osoby, chcące wziąć udział w spotkaniu w Pałacu Prezydenckim prosimy o zarejestrowanie się przy pomocy poniższego formularza oraz zabranie ze sobą dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość.
Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Projekt: Polska i Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego. Za pomoc w realizacji przedsięwzięcia dziękujemy Kancelarii Prezydenta RP.