Kryzys na granicy. Odpowiadamy na Wasze pytania
Co właściwie dzieje się na granicy polsko-białoruskiej? Jakie prawne możliwości mają obecnie osoby przekraczające polską granicę? Skąd biorą się powszechnie powtarzane informacje o tym, że o azyl można się ubiegać wyłącznie przechodząc przez oficjalne przejście graniczne lub o tym, że o ochronę międzynarodową należy się starać w pierwszym bezpiecznym kraju? Ile mają one wspólnego z prawdą? Na czym polega tzw. interim i czemu tak rzadko udaje się zastosować tę procedurę?
Te i inne pytania zadaliście w naszym formularzu. Odniesiemy się do nich podczas pierwszego z organizowanych przez nas spotkań poświęconych kryzysowi humanitarnemu na polsko-białoruskiej granicy.
Spotkanie przybierze formę Q&A. Na pytania odpowiadać będzie Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, należącego do Grupy Granica.
wtorek 26.10.2021, godz. 18:00
relacja na żywo na Facebooku Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna
Wciąż można dodawać swoje pytania przez formularz. Można je będzie także zadawać w komentarzach w trakcie wydarzenia.
W najbliższym czasie odbędzie się drugie podobne spotkanie, organizowane przez Rodziny bez granic przy naszym wsparciu, podczas którego na pytania odpowie Natalia Gebert, aktywistka z Grupy Granica, więc jeśli nie zdążymy odpowiedzieć na któreś pytanie tym razem, na pewno jeszcze będzie okazja!
Kolejne wydarzenie, tym razem w formie debaty, planujemy na początek listopada. Poświęcimy je reakcjom polskiego społeczeństwa na kryzys, starając się zrozumieć różne postawy oraz zastanawiając się nad możliwościami działania. Już wkrótce więcej informacji!
Więcej o naszej gościni:
Aleksandra Chrzanowska – członkini zarządu Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim (praca magisterska o tożsamości kulturowej uchodźców czeczeńskich w Polsce). Pracowała jako tłumaczka psychologa w polskim przedstawicielstwie Fundacji Lekarze bez Granic, realizującej program pomocy psychologicznej dla osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy. W Stowarzyszeniu pracuje z przymusowymi migrantami jako doradczyni integracyjna/międzykulturowa oraz koordynatorka projektów. Autorka publikacji z zakresu integracji uchodźców i wielokulturowości. Laureatka VIII edycji (2015) nagrody im. J. Zimowskiego.
Spotkanie organizuje Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna i Pracownia Duży Pokój, we współpracy ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej oraz Rodzinami bez Granic. Patronat nad wydarzeniem objął magazyn Kontakt. Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.