Obrazy protestów, języki buntu. Spotkanie z dr Ewą Wróblewską-Trochimiuk wokół książki „Naszego nie damy. Spory i obrazy polityczne w Serbii i Chorwacji po roku 2000”

Zapraszamy na spotkanie z dr Ewą Wróblewską-Trochimiuk, autorką książki Naszego nie damy. Spory i obrazy polityczne w Serbii i Chorwacji po roku 2000 (2024, IS PAN).
poniedziałek 28.04.2025, godz. 18:00
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa
(wejście od ul. Kubusia Puchatka)
Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
Wydarzenie będzie okazją do poznania politycznych i społecznych mechanizmów, które kształtują współczesne protesty, bunt i opór w Serbii i Chorwacji. Książka autorki, która stanowi punkt wyjścia spotkania, pokazuje, jak różne grupy polityczne i społeczne w dwóch krajach postjugosłowiańskich budują swoje narracje i tożsamości wokół praktyk protestacyjnych i obrazów w nich używanych. Temat ten jest niezwykle aktualny w kontekście dziejących się aktualnie protestów studenckich w Serbii.
Podczas rozmowy omówione zostaną nie tylko mechanizmy protestów i rola mediów w tworzeniu wizerunków buntu, ale także kwestie związane z językami wizualnymi, które stanowią integralną część współczesnych form oporu.
Jakie obrazy, symbole, plakaty towarzyszą protestom w tych krajach? Jakie obrazy protestów wytwarzają media? Jak te wizualne reprezentacje wpływają na społeczną percepcję wydarzeń i formują polityczne narracje?
Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Taczyńska.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką współczesnej polityki, praktyk protestacyjnych, kultury wizualnej oraz badań nad obszarem postjugosłowiańskim.
Elektroniczną wersję książki można pobrać za darmo z repozytorium iReteslaw: https://hdl.handle.net/20.500.12528/1994
Gościnie spotkania:
Dr Ewa Wróblewska-Trochimiuk – kulturoznawczyni, badaczka kultury wizualnej i slawistka. Pracuje w Instytucie Slawistyki PAN. Autorka książki „Sztuka na marginesach. Chorwacki plakat polityczny w XIX i XX wieku” oraz „Naszego nie damy. Obrazy i spory polityczne w Serbii i Chorwacji po roku 2000”. Bada związki obrazów i polityki na Bałkanach oraz w Europie Środkowej (w tym w Ukrainie). Współredaguje czasopismo „Sprawy Narodowościowe”.
Dr Katarzyna Taczyńska – literaturoznawczyni, bałkanistka, judaistka i slawistka. Adiunktka w Instytucie Slawistyki PAN, w którym kieruje projektem pt. „Żydowska, bałkańska, kobieca. Literatura bałkańskich Żydówek jako doświadczenie mniejszości” (NCN Opus).
Spotkanie organizowane przez Instytut Slawistyki PAN oraz Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.
INFORMACJE O DOSTĘPNOŚCI:
Staramy się, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie.
FINANSOWANIE:
Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.