Podróże z antropologią. Indie
Zapraszamy na spotkanie z cyklu Podróże z antropologią
Odzyskiwanie głosu poprzez turystykę. Wycieczki solidarnościowe po obozie uchodźców tybetańskich w Indiach
Czwartek, 30 listopada 2023, godz. 19:00
Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku.
Odzyskiwanie głosu poprzez turystykę. Wycieczki solidarnościowe po obozie uchodźców tybetańskich w Indiach
Natalia Bloch
Wycieczki solidarnościowe – solidarity tours (Mahrouse 2008) – uznawane są za jedną z form sprawiedliwej turystyki (Scheyvens 2002), której celem jest przeciwdziałanie globalnym niesprawiedliwościom. Wycieczki takie mają edukować turystów/ki politycznie i angażować ich w działania na rzecz grup podporządkowanych. Podczas wykładu przedstawię wycieczki organizowane przez uchodźców/czynie tybetańskie po Dharamsali – siedzibie XIV Dalajlamy, tybetańskiego rządu na uchodźstwie oraz licznych tybetańskich organizacji pozarządowych w Indiach. Omówię to zjawisko w kontekście innych form upolityczniania turystyki, czyli produkcji zaangażowanych pamiątek turystycznych i tworzenia oferty edukacyjnej dla turystów/ek.
Takie zawłaszczenie praktyki spędzania czasu wolnego można odczytać jako proces „umoralniania turystyki” (Butcher 2003), czyli nadawania jej głębszego sensu niż tylko przynoszenie korzyści indywidualnym dostawcom dóbr i usług turystycznych. Traktuję to jako formę „odzyskiwania głosu przez podporządkowanych” (Spivak 1988). Turystyka staje się tu platformą, na której społeczności borykające się z brakiem uznania swoich praw mogą budować własny wizerunek i realizować polityczne cele, gdzie ich głos jest słyszalny.
Natalia Bloch – antropolożka, profesorka w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM, członkini Centrum Badań Migracyjnych UAM. Zajmuje się zagadnieniami uchodźstwa, migracji i turystyki, zwłaszcza w kontekście postkolonialnym. Prowadzi badania w obozach uchodźców tybetańskich i wśród mobilnych pracowników nieformalnego sektora turystycznego w Indiach oraz nad wysiedleniami z obszarów chronionych, jest też zaangażowana w projekty o tematyce migracyjnej i uchodźczej w Polsce, tak badawcze, jak i interwencyjne. Autorka monografii „Bliscy nieznajomi. Turystyka i przezwyciężanie podporządkowania w postkolonialnych Indiach” („Encounters across Difference. Tourism and Overcoming Subalternity in India”) i „Urodzeni uchodźcy. Tożsamość pokolenia młodych Tybetańczyków w Indiach”, współredaktorka książek poświęconych tematyce mobilności (“Intersections of Tourism, Migration, and Exile”, „Nie dość użyteczni” i „Od gości do sąsiadów”) oraz zbiorów reportaży antropologicznych („Wszyscy jesteśmy migrantami. (Od)zyskiwanie pamięci migracyjnej” i „Sztutowo/Stutthof. Gdzieś pomiędzy plażą a obozem”). Laureatka Pióra Nadziei – Dziennikarskiej Nagrody Amnesty International za reportaż „Nie jesteśmy Buddami”, kuratorka wystawy „Wszyscy jesteśmy migrantami”, autorka tekstów dla portalu post-turysta.pl.
Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.
Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: https://podroze.etnograficzna.pl/
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl, Kontynenty
Spotkania odbywają się w ramach projektu „Podróże z antropologią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki.