Podróże z antropologią. Tadżykistan
Zapraszamy na spotkanie z cyklu Podróże z antropologią
Poligynia w transgranicznych relacjach migrantów i migrantek z Tadżykistanu w Rosji
Środa, 22 listopada 2023, godz. 19:00
Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku.
Poligynia w transgranicznych relacjach migrantów i migrantek z Tadżykistanu w Rosji
Anna Cieślewska
Położony w Azji Centralnej Tadżykistan jest najbiedniejszym krajem obszaru postsowieckiego. Ocenia się, że ok. 1 000 000 osób pracuje poza granicami kraju (populacja 9,952,787), a środki przysyłane przez migrantów wynoszą 50,9% PKB Tadżykistanu (World Bank, 2022).
Podczas spotkania omówię, jakie są strategie przyjmowane przez kobiety i mężczyzn w transgranicznych relacjach poligynicznych. W jaki sposób związki poligyniczne wpływają na relacje z rodzinami w kraju pochodzenia oraz czy poligynia może być postrzegana jako sposób radzenia sobie na migracji z problemami finansowymi, samotnością i problemami emocjonalnymi. Prezentacja jest oparta na moich licznych rozmowach z osobami z Tadżykistanu i innych krajów Azji Centralnej, z którymi spotykałam się podczas badań terenowych prowadzonych w Moskwie w latach 2017-2019 oraz podczas innych projektów, które prowadziłam od 2006 roku w Azji Centralnej. Wyniki badań świadczą o różnorodności praktyk i strategii stosowanych przez kobiety i mężczyzn żyjących w relacjach poligynicznych. Są to zarówno przypadki związków opartych na miłości lub przeciwnie przymusie związanym z małżeństwem zaaranżowanym przez rodzinę, jak też chęć podwyższenia swojego statusu społecznego i materialnego. Różne osoby angażują się w tymczasowe romanse legitymizowane społecznie przez zawarcie ślubu religijnego, jak również szukają partnera czy partnerki ze względów pragmatycznych.
Wyniki badań opublikowałam w artykule: Cieślewska A. (2021) Second Wife, Second Life: Polygyny among migrants from Central Asia in Moscow, a special issue: Marriage quandaries in Central Asia, Cleuziou, J., McBrien, J (eds.), Oriente Moderno 100.2, p. 225-47.
Dr hab. Anna Cieślewska jest antropolożką społeczną. Obecnie pracuje w Collegium Civitas w Warszawie. Od 2006 roku prowadzi badania w Tadżykistanie, Kirgistanie, Rosji, a ostatnio w Gruzji. W zakresie jej zainteresowań badawczych są: organizacje międzynarodowe, nieformalne i formalne instytucje społeczne, islam ze szczególnym naciskiem na obszar postsowiecki, antropologia medyczna, społeczno-polityczne problemy Azji Centralnej i Kaukazu, migracje i stosunki międzyetniczne.
Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.
Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: https://podroze.etnograficzna.pl/
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl, Kontynenty
Spotkania odbywają się w ramach projektu „Podróże z antropologią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki.