Dziedzictwo na nowo
Jeśli pracujesz z młodzieżą, prawdopodobnie zdarza Ci się mierzyć z problemem w postaci braku zainteresowania z ich strony tematyką dziedzictwa kulturowego. Czy istnieją sposoby, aby to zmienić? Odpowiedź jest prosta, oczywiście, że tak. Na seminarium „Dziedzictwo na nowo”, które odbyło się od w dniach 28 maja do 6 czerwca w Warszawie, uczestnicy z Polski, Mołdawii oraz Ukrainy przez 10 intensywnych dni, wypełnionych wizytami w instytucjach kultury, wykładami i warsztatami, poznawali odpowiedzi na to i inne pytania, by znaleźć zienia inspirację do ciekawej pracy edukacyjnej.
Odwiedziliśmy Pałac na Wodzie Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Ogród Botaniczny UW, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Izbę Tożsamości Ursusa w Ośrodku Arsus. Wzięliśmy też udział w spacerze z audioprzewodnikiem i grze miejskiej. Innymi słowy, dziedzictwo kulturowe bez trzymanki. Do tego nasi uczestnicy, niezłomni wobec afrykańskich upałów, dodali gazu na zakręcie i w wolnym czasie dopełnili program, odwiedzając Centrum Nauki Kopernik oraz Muzeum Chopina.
Jeśli mowa o różnorodności, to należy także wspomnieć o naszych uczestnikach, projekt realizujemy z partnerami z zagranicy – Fundacją Młodzieżowych Inicjatyw Europejskich z Żytomierza oraz Asociatia Obsteasca Comitetul National ICOM Moldova z Kiszyniowa. Z Ukrainy przyjechali ludzie pracujący ze studentami, Mołdawia wystawiła silną reprezentację muzealników, zaś Polska dopełniła ten tygiel także o studentów i i pracowników organizacji pozarządowych.
Praca z tak heterogeniczną grupą była oczywistym wyzwaniem, a przede wszystkim inspirującym doświadczeniem. Różnorodność uczestników, określał nie tylko paszport, ale też odmienny charakter, styl i staż pracy z młodzieżą, co sprawiło że spektrum tematów poruszanych na seminarium niezwykle się poszerzyło.
Jednakże, nie samym dziedzictwem kulturowym człowiek żyje. Uczestnicy seminarium zostali zakwaterowani na warszawskiej Pradze, gdzie po intensywnym dniu mogli poznać się bliżej i pogadać o kolejnych wspólnych przedsięwzięciach, posilając się przy tym ukraińską chałwą i mołdawską adżyką przy kieliszku tamtejszego wina. Warszawa też spisała się medal i z relacji naszych uczestników wynika, że zrobiła na nich dobre wrażenie.
Choć seminarium skończyło się 6 czerwca wraz z przyznaniem naszym uczestnikom certyfikatu Youthpass, to jeszcze nie koniec. Ostatni rozdział tego projektu zostanie napisany przez uczestników. Ich zadaniem jest realizacja działania edukacyjnego zainspirowanego przez seminarium w swoim środowisku pracy. Z wypiekami na twarzy czekamy na rezultaty o czym nie omieszkamy poinformować!
Na pamiątkę po seminarium stworzyliśmy album, na który składają się zdjęcia, wspomnienia i refleksje naszych uczestników. Zachęcamy do oglądania!
Wszystkich mówiących po rosyjsku zachęcamy także do lektury naszej publikacji związanej z projektem.
Seminarium „Dziedzictwo na nowo” jest częścią projektu „Innowacje w edukacji o dziedzictwie kulturowym”. Wykonujemy ten projekt dzięki współfinansowaniu w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ oraz ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.