Etnografia do kieszeni
Etnografia do kieszeni to seria zeszytów, w których chcemy przybliżać mieszkańcom Warszawy etnografię jako współczesną dyscyplinę naukową. Etnograficzna metoda, oparta na spotkaniu z człowiekiem w kontekście, w którym funkcjonuje, pozwala w nowy sposób poznawać to, co pozornie bliskie i oczywiste.
Chcemy również odczarować pojmowanie etnografii jako nauki zajmującej się kulturą ludową, a także pokazać takie jej aspekty, które nie są związane z egzotycznymi podróżami lub etnograficznymi badaniami rynku. Ważne dla nas jest również wskazanie różnic pomiędzy reportażem a pisarstwem etnograficznym – ten pierwszy pokazuje wrażenia, natomiast ten drugi – tworzy wiedzę.
Chcemy przybliżać warszawiakom „gęsty opis” – metodę opisywania kultury wprowadzoną przez Clifforda Geertza. Geertz powiedział również: co robi etnograf? Etnograf pisze – kierując się tą sentencją, chcemy zapoznać szeroką publiczność ze specyfiką tekstu etnograficznego, a także z konkretnymi tekstami etnograficznymi opisującymi Warszawę. We współczesnej etnografii żywe są dyskusje na temat granic pomiędzy tą nauką a literaturą. W projekcie, zachowując specyfikę tekstu etnograficznego, chcemy realizować jeden z wynikających z tych dyskusji postulatów – mianowicie sprawiać, by tworzone przez etnografów teksty były czytane przez szerszą publiczność.
W ramach projektu powstaje cykl 5 bezpłatnych publikacji zawierających teksty etnograficzne młodych etnografek i etnografów dotyczące Warszawy. Będą one dystrybuowane w kawiarniach i innych miejscach kultury na terenie miasta. Dzięki tej formule chcemy dotrzeć do ludzi, którzy nie mają kontaktu z takim rodzajem pisarstwa, a którzy są zainteresowani różnego rodzaju tekstami kultury. Chcemy wprowadzić tekst etnograficzny do obiegu kulturalnego Warszawy.
Tematyka warszawska została wybrana z kilku powodów. Po pierwsze obserwujemy wzrost zainteresowania mieszkańców Warszawy ich miastem. Jednocześnie chcemy pokazywać inną, tzn. antropologiczną perspektywę patrzenia na Warszawę – miasto, które znają, i które jest szeroko opisywane i komentowane czy to przez historyków, historyków sztuki, historyków architektury, a coraz częściej także przez socjologów miasta. Chcemy pokazać, jak interesująca jest etnografia Warszawy, i jak wartościowe są treści przez nią przekazywane.
Redakcja serii: Anna Chlebicka, Anna Czyżewska, Róża Rzeplińska
Kontakt w sprawie tekstów: redakcja.spe@gmail.com
Kawiarnie i instytucje kultury zainteresowane współpracą prosimy o kontakt: redakcja.spe@gmail.com
Projekt „Etnografia do kieszeni” jest realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego i dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz m.st. Warszawa.
Aktualności:
Etnografia do kieszeni. Numer 3

więcej »
Etnografia do kieszeni. Numer 2

więcej »
Targowisko Wiolinowa

więcej »
Kawa i czasopisma - czasopisma w mieście, miasto w czasopismach

więcej »
Konkurs na teksty do czytania na mieście. Edycja druga

więcej »
Etnografia do kieszeni. Numer 1

więcej »
Etnografia do kieszeni. Konkurs na teksty do czytania na mieście

więcej »