Miejska ścieżka
Miejska ścieżka
Nowy sposób zwiedzania, coraz popularniejszy na całym świecie, wreszcie dotarł do Warszawy. To spacer ze słuchawkami – miejski audioprzewodnik. Dzięki niemu możemy poznać nie tylko historię miasta, ale przede wszystkim poczuć jego klimat, usłyszeć czym żyli zwykli mieszkańcy.
Strona internetowa
Stworzyliśmy stronę miejskasciezka.pl, z której można za darmo pobrać przygotowane przez nas audioprzewodniki. Wystarczy wybrać trasę, ściągnąć plik, założyć słuchawki, nacisnąć play i ruszyć w drogę!
Na stronie dostępnych jest 9 tras:
- Wielokulturowa Praga
- Kryminalna Warszawa
- Dwudziestolecie międzywojenne
- Lata 60te
- Warszawa opozycjonistek
- Narodziny Ursynowa
- Wojenna Ochota
- Zakochany Żoliborz
- Przyrodnicza Warszawa
Każda w polskiej i angielskiej wersji językowej. Każda z proponowanych tras trwa około godziny i przebiega przez inną część Warszawy. W formie przypomina trochę reportaż radiowy, z archiwalnymi materiałami dźwiękowymi, wspomnieniami mieszkańców oraz instrukcjami jak iść. Całości towarzyszy rytm kroków, który pozwala spacerować w odpowiednim tempie.
Aplikacja mobilna
W sklepie Google play można pobrać bezpłatną aplikację (Android) Miejska ścieżka. Dzięki niej zwiedzanie w ten sposób jest wyjątkowo przyjemne. W aplikacji dostępnych jest 11 tras w języku polskim. Więcej o aplikacji tutaj.
Opis
Miejskaścieżka.pl to opowieść o Warszawie, w której jeździły skarpety i ogórki, a kociaki chodziły na fajfy do Stodoły. To też wspomnienie międzywojennego miasta, eleganckich żon urzędników, piaskarzy pracujących na Wiśle, dzieciarni biegającej boso po robotniczym Powiślu i grającej w „dychę”. Ale to także historia miasta królów, katów i doliniarzy, to spacer po Warszawie Wietnamczyków, Żydów i Rosjan. To Warszawa z kryminałem i romansem w tle. Wspomnienia opozycjonistek i pionierów Ursynowa. To tajemnice okupowanej Ochoty. Wreszcie spojrzenie na przyrodę w centrum stolicy.
Każda trasa jest inna, każda ma inny klimat. Po Pradze oprowadza nas dobra znajoma, która się tam wychowała, a na Starówce mroczny głos opowiada o doliniarzach i pajęczarzach. Chcieliśmy stworzyć klimat. Największym wyzwaniem było zgranie wszystkiego z przestrzenią. Tak, żeby słuchacz mógł popatrzeć w odpowiednie okna i żeby czuł, że odkrywa okolice na nowo.
– tłumaczy Anna Czyżewska, prezeska Stowarzyszenia
Projekt stworzyła grupa etnografów i kulturoznawców wychodząc z założenia, że to przede wszystkim mieszkańcy miasta tworzą jego klimat – decydują gdzie wypada bywać, jadać i się bawić. Oficjalna historia toczy się w tle, zmienia nastroje ulicy i wpływa na życie zwykłych ludzi. Ale to właśnie oni, mieszkańcy zostali bohaterami miejskich ścieżek. Do tej pory przy tworzeniu audioprzewodników spisano wspomnienia i opowieści 40 świadków historii.
Spacery „z okazji”:
Dla Muzeum Historii Żydów Polskich stworzyliśmy audioprzewodnik w partnerstwie z wydawnictwem Czarne na podstawie książki „Stacja Muranów” Beaty Chomątowskiej. Premiera audioprzewodnika miała miejsce razem z premierą książki.
Dla Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, przygotowaliśmy na VII Festiwal Warszawski „Niewinni czarodzieje” audioprzewodnik Warszawa z Konwickim. Audioprzewodnik dostępny jest na stronie Festiwalu (otwierając w nowym oknie).
Z okazji obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim powstał audioprzewodnik Żydowska Praga. Projekt został przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Stowarzyszeniem „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Wspomnienia mieszkańców Pragi pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi, Oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Audioprzewodnik po polsku i angielsku jest dostępny na stronie internetowej Muzeum.
Nagroda
MiejskaŚcieżka.pl otrzymała nagrodę Najlepszej warszawskiej inicjatywy pozarządowej 2012 roku S3KTOR w kategorii PRZESTRZEŃ MIEJSKA!
Wywiad
Przeczytaj wywiad z pomysłodawczyniami i głównymi twórczyniami naszych audioprzewodników. Tutaj.
Partnerzy i sponsorzy
Przygotowanie audioprzewodników było możliwe dzięki finansowemu wsparciu ze strony Miasta Stołecznego Warszawy, Dzielnicy Ursynów, Fundacji Bre Banku, Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga, CEE TRUST oraz Hostelu Oki Doki i Domu Towarowego Bracia Jabłkowscy.
Partnerami merytorycznymi zostali: Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Powstania Warszawskiego, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Czarne oraz Muzeum Historii Żydów Polskich.
Aktualności:
[posts-for-page tag_slug=’miejskasciezka-pl’ hide_images=’false’ num=’10’ read_more=’więcej »’ use_wp_excerpt=’true’ strip_html=’true’ hide_post_content=’false’ show_meta=’false’ prev_text=’« Nowsze’ next_text=’Starsze »’ force_image_width=’150′]