Podróże z antropologią
„Podróże z antropologią” powstały z chęci podzielenia się doświadczeniami wyniesionymi z badań etnograficznych. Wierzymy, że mogą być ciekawym źródłem wiedzy o współczesnym świecie, a jednocześnie wszystkim miłośnikom podróży oferować nowe spojrzenie na odwiedzane miejsca i uzupełnienie tradycyjnych przewodników.
Podróżowanie jest nieodłączną częścią etnograficznych badań terenowych. Współcześnie etnolożki i etnolodzy prowadzą badania zarówno w rejonach odległych od miejsca zamieszkania, jak i w swojej najbliższej okolicy, patrząc na nią z nowych, nietypowych perspektyw. Również i zakres tematyczny prowadzonych badań jest bardzo szeroki – są wśród nich badania dotyczące antropologii migracji, mniejszości, filmu i fotografii, tożsamości, krajobrazu, dziedzictwa, religijności, turystyki i wiele więcej. Tym, co łączy tak różnorodną tematykę jest m.in. metoda badawcza bazująca na spotkaniu i rozmowie z drugim człowiekiem, próbie zrozumienia świata z jego perspektywy. To także najczęściej długotrwałe przebywanie w danym miejscu i uczestnictwo w życiu codziennym badanej społeczności. W „Podróżach z antropologią” chcemy przybliżać właśnie tę etnograficzną perspektywę.
Początkowo projekt zakładał organizację prelekcji z badaczami i badaczkami oraz publikację tekstów z fotografiami, w których z perspektywy antropologiczno-podróżniczej przyglądamy się wybranym regionom świata. W następnych latach został rozszerzony o opracowanie sześciu scenariuszy lekcji dla uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych, a także realizację warsztatów edukacyjnych, wykorzystujących powstałe opracowania.
Nagrania prelekcji, teksty oraz scenariusze warsztatów są dostępne na stronie projektu: podroze.etnograficzna.pl