Przywracanie wielokulturowej historii – spacery po Warszawie
Zapraszamy na bezpłatne wycieczki po Warszawie, podczas których zostanie zaprezentowane XX-wieczne, wielokulturowe dziedzictwo Warszawy. Wybierzemy się na spacery śladami Żydów, Rosjan i Romów.
Spacery odbywają się w ramach projektu „Przywracanie wielokulturowej historii Warszawy i Pragi”, który realizujemy we współpracy z czeską organizacją, Międzykulturowym Centrum Praga.
Sobota, 25.10.14 – Z Żydami na Grzybowie
prowadzenie: Anna Ciałowicz
start: 12.00 przy Synagodze Nożyków
W czasie spaceru poznamy chasydzki Grzybów i cadyka, który walił chasydów po gębie. Odwiedzimy dwa salony literackie: I.L. Pereca i Hilela Cajtlina. A także dowiemy się, skąd Żydzi wyjeżdżali do Palestyny.
Czas trwania spaceru: ok. 2 godziny.
Niedziela, 26.10.14 – Rowerem po Warszawie Rosjan
prowadzenie: Michał Szmagaj
Wycieczka rowerowa, trzeba zabrać zapięcia, ciepłe czapki, rękawiczki i ciepłą herbatą w termosach.
start: 12.00 przy cerkwi na Pradze
Wycieczka zacznie się na Pradze i przez Śródmieście, Dolny Mokotów, Wolę dojedziemy prawdopodobnie na Jelonki. Odwiedzimy miejsca, które na przestrzeni całego XX wieku odgrywały ważną rolę w życiu społeczności rosyjskiej w Warszawie.
Czas trwania wycieczki: ok. 3 godziny.
Niedziela, 16.11.14 – Romologiczne spojrzenie na cmentarz bródnowski
prowadzenie: Andrzej Grzymała-Kazłowski
start: 12.00 przy bramie głównej Cmentarza Bródnowskiego
Po spacerze zapraszamy do kawiarni Jagiellonka na spotkanie o Romach w Warszawie.
Udział w spacerach BEZPŁATNY. Bez zapisów.
Wydarzenie na facebooku. Zapraszajcie znajomych.
Projekt „Przywracanie wielokulturowej historii Warszawy i Pragi” jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Forum polsko-czeskie 2014: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014.
Głównym partnerem projektu jest Międzykulturowe Centrum Praga (Multikulturni Centrum Praha).
Projekt „Praga – współdzielona czy podzielona” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Europa dla Obywateli”.
Czas trwania projektu: grudzień 2013 – maj 2015.
Projekt „Praga – współdzielona czy podzielona” jest realizowany przez Multikulturni Centrum Praha (CZ). Partnerami projektu są: Malach Centre for Visual History (CZ), Nadácia Milana Šimečku (SK), The Danube Memorial Ein Verein zur Errichtung eines Denkmals (AU), Adalbert Stifter Verein e.V. (DE), Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego (PL).