Seminarium „Wokół maski i karnawału w Europie”
Dlaczego społeczności lokalne w Europie coraz bardziej angażują się w organizację widowisk z użyciem masek i celebracji o charakterze karnawałowym? Jaka jest obecnie rola tych praktyk? Czy powrót ten jest zjawiskiem globalnym? Na czym polega karnawalizacja tradycji?
Do podzielenia się swoimi doświadczeniami zaprosiliśmy badaczy i badaczki fenomenu maski we współczesnym kontekście europejskim, zajmujących się karnawalistyką jako dziedziną naukową oraz etnologów i etnolożki prowadzących badania nad praktykami obrzędowymi w Polsce, Macedonii, Bułgarii, Chorwacji, Białorusi i Ukrainie.
Spotkanie organizowane jest przez warszawski oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna.
Piątek, 24 listopada 2023, godz. 11.00-15.00
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6 Warszawa, wejście od ul. Kubusia Puchatka
WYSTĄPIENIA
Moja pierwsza maska
prof. dr hab. Wojciech Dudzik, Instytut Kultury Polskiej UW
Rituals with masks in Macedonia, Bulgaria and Croatia
dr Vladimir Bocev, Muzeum Republiki Macedonii Północnej
Przebierańcy w białoruskich zwyczajach dorocznych i ich obecność w przekazie medialnym
dr Alena Leshkevich, Instytut Badań nad Kulturą UMCS
Przebierańcy zapustni w Polsce – perspektywa antropologiczna
dr Tadeusz Baraniuk, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, PTL O/Warszawa
Ukraińskie Małanki
dr Justyna Laskowska-Otwinowska, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, PTL O/Warszawa
Karnawalizacja Urzecza
Mariusz Raniszewski, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
Prezentacja książki „Zapusty na Kujawach. Szkice etnograficzne”
Zespół badawczy: Aniela Bocheńska, Michał Domański, Julia Duczmal, Alena Leshkevich, Julian Rosiński, Katarzyna Waszczyńska, Olga Załęska / Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Prowadzenie spotkania: Amudena Rutkowska, PTL Oddział w Warszawie
Informacje o dostępności:
Chcielibyśmy, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie.
Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/550982/2022. Zadanie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy.