Spotkanie o antropologii Marii Reimann
Zapraszamy na spotkanie poświęcone antropologii Marii Reimann
25.09.2023, 18.00
Pracownia Duży Pokój, Warszawa, ul. Warecka 4/6 (wejście od ul. Kubusia Puchatka)
„Etnografia jest rodzajem medytacji (…) wymaga (…) zaciekawienia, otwartości, uważności, wstrzymania się od pochopnych ocen”. (M. Reimann)
20 lipca odeszła od nas Maria Reimann. Wybitna badaczka, naukowczyni, najlepsza koleżanka z Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem, który współzakładała. Autorka książki „Nie przywitam się z państwem na ulicy” oraz licznych artykułów naukowych. Chcemy się spotkać, aby porozmawiać o pracy Marysi, o jej badaniach z dziećmi, autoetnografii i studiach o niepełnosprawności. O jej etnograficznym wyczuciu i badawczej uważności.
Zapraszamy wszystkie osoby, dla których praca Marii była ważną inspiracją, i te, które chciałyby więcej się o niej dowiedzieć.
Rozmowę poprowadzi:
Zofia Boni – antropolożka społeczna, adiunktka w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW.
Udział wezmą:
Ewa Maciejewska-Mroczek – polonistka, amerykanistka, antropolożka, członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW. Prowadziła badania m.in. nad nowymi technologiami reprodukcyjnymi i adopcją.
Łukasz Mikołajewski – historyk idei, socjolog, członek Pracowni Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Współredaktor antologii „Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+” (2022).
Natalia Pamuła – adiunktka w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, badaczka studiów o niepełnosprawności, pracuje nad książką o niepełnosprawności w kulturze polskiej po roku 1989.
Magdalena Radkowska-Walkowicz – antropolożka, pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie współtworzy Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem. W pracy naukowej interesuje się antropologią dzieciństwa, reprodukcji i medycyny.
Informacje o dostępności:
Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl, postaramy się znaleźć rozwiązanie.
Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/550982/2022. Zadanie współfinansowane ze środków m.st. Warszawy.