Sztuką w reżim – Białoruś na plakatach Vladimira Tseslera
Vladimir Tsesler to jeden z najbardziej znanych białoruskich projektantów i grafików. Jego prace są w kolekcjach muzeów na całym świecie, m.in. w paryskim Luwrze, w galerii najważniejszych plakatów XX wieku. Zapraszamy na pierwszą, indywidualną wystawę Tseslera w Polsce.
Wernisaż odbędzie się 28.10.2021 r. o godz. 18.00 w Pracowni Duży Pokój przy ul. Wareckiej 4/6 w Warszawie (wejście od ul. Kubusia Puchatka).
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Podczas masowych protestów w Białorusi w 2020 roku publikowane w internecie grafiki były symbolem oporu Białorusinów, wiele z nich stało się viralem. Sztuka Tseslera to wyrazisty komentarz do bieżącej sytuacji polityczno- społecznej w Białorusi – raz odbiera nadzieję na demokrację i zmianę, by znów ją dawać kolejnym mocnym obrazem. Ta Tseslerowska perspektywa wydaje się idealna, żeby rozmawiać dziś o Białorusi – integrować w Polsce uciekających przed reżimem i wspierać więźniów politycznych, rozmawiać o sytuacji na granicy. W efekcie masowych protestów i ogromnej skali aresztowań (zobacz stronę Viasna, aby sprawdzić informacje o więźniach politycznych) oraz ucieczki z Białorusi nawet 110 tys. osób, prace Tseslera nabrały nowego wymiaru.
O znaczeniu twórczości Tselsera dla Białorusinów w tekście wprowadzającym do wystawy pisze białoruska dziennikarka Adela Dubaviec: „Jeśli zapytacie, co się kojarzy z Białorusią – usłyszycie, najpewniej, takie przykłady: traktor, bocian, biało-czerwono-biała flaga, wyszywanka, programiści, chabry i placki ziemniaczane. I być może jeszcze: Łukaszenka. Jeśli będziecie dociekliwi i zapytacie, czy jest na Białorusi sztuka współczesna, to najprawdopodobniej odpowiedzą wam – Vladimir Tsesler. To on tworzy wyszywankę dla programistów z kodem zerojedynkowym, zamiast tradycyjnego haftu krzyżykowego; to jego placek ziemniaczany przybiera kształt konturów Białorusi i ironiczną nazwę Placek-Land; u niego też Łukaszenka przemienia się w Łukaszesku, a chabry na tradycyjnych haftach ludowych zmieniają się w znaki radioaktywne. Tsesler błyskawicznie reaguje na współczesne zmiany. Jego plakaty, będące komentarzami do sytuacji społeczno-politycznej, wyśmiewają i straszą. Białorusini przekazują je sobie w sieciach społecznościowych, bo są trafnym opisem nieznośnej rzeczywistości”.
Przez dwa miesiące (28.10.2021 – 23.12-2021) Pracownia Duży Pokój będzie polem dialogu, będziemy tu dyskutować o białoruskiej sztuce, ale także o prawach człowieka, cenzurze, reżimie. Wystawie towarzyszyć będzie seria spotkań, podczas których rozmawiać będziemy o Białorusi z Polakami i z Białorusinami. Pokażemy też, jak silne jest nasze sąsiedzkie powiązanie.
29.10 Akcja „Pozwólmy lekarzom zobaczyć więźniów politycznych”
godz. 18.00 konferencja „Sytuacja więźniów politycznych na Białorusi”
Wydarzenie na Facebooku
30.10 godz. 14.00 Akcja jasne strony protestu.
Pokaz kolekcji odzieży stworzonej przez grupę twórczą Litewskiego Marszu Niechętnych Kobiet „Jasne twarze protestu”, pokaz mody znanego białoruskiego projektanta Saszy Varlamova oraz pokaz kolekcji koszulek z nadrukami stworzonymi przez artystę Vladimira Tseslera.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka. Fundusze zebrane podczas pokazu zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom więźniów politycznych i ich dzieciom.
Wydarzenie na Facebooku
02.11 godz. 18:00 Wokół Tseslera. Wieczór jednego plakatu.
Podczas spotkania z gościem Mitya Savelau porozmawiamy o działaniach reżimu i zawartej w plakacie „Nivea” Vladimira Tseslera symbolice
Wydarzenie na Facebooku
03.11 godz. 18:00 Białoruska sztuka na uchodżstwie.
Pierwsze z cyklu 5 spotkań towarzyszących wystawie, które zrealizować możemy dzięki wsparciu Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa. Podczas wydarzenia porozmawiamy o sytuacji białoruskich artystów.
Wydarzenie na Facebooku
9.11 spotkanie z Anais Marin, specjalnym sprawozdawcą ONZ ds. praw człowieka na Białorusi i Olgą Sałamatową z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, które poprowadzi Joanna Stolarek, dyrektorka biura Fundacji im. im. Heinricha Bölla w Warszawie.
Projekt powstał we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.