Podróże z antropologią. Meksyk
Zapraszamy na spotkanie z cyklu Podróże z antropologią!
Turystyka kulinarna w perspektywie antropologii feministycznej. Z badań terenowych w południowym Meksyku (stan Oaxaca)
Renata Hryciuk
czwartek 5 listopada 2020 godz. 19:00
Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku.
Położony na południu Meksyku stan Oaxaca jest powszechnie uważany za „serce” meksykańskiej gastronomii. To region do którego coraz tłumniej ściągają turyści krajowi i zagraniczni skuszeni unikatową różnorodności biologiczną, kulturową i etniczną, a co za tym idzie bogatymi i dobrze zachowanymi tradycjami kulinarnymi.
Międzynarodowy sukces Oaxaki jako gastronomicznej Mekki, w tym rozwój lokalnego przemysłu turystyki kulinarnej oparty jest na ucieleśnionej wiedzy i pracy fizycznej kobiet pochodzących z grup sytuujących się na dole drabiny społecznej w Meksyku (głównie Indianek z różnych grup etnicznych).
Podczas spotkania zastanowimy się nad pozycją jaką kobiety zajmują w przemyśle turystyki kulinarnej Oaxaki. Czy może być to przestrzeń uzyskania władzy i dokonania awansu społeczno-ekonomicznego dla grup zmarginalizowanych? Przyjrzymy się kwestiom reprezentacji, utowarowienia i komercjalizacji dziedzictwa kulinarnego indiańskich wspólnot przez transnarodowy przemysł turystyczny. A także temu jak w tych warunkach wygląda sytuacja cudzoziemskiej antropolożki, która przez lata współpracy w terenie z indiańskimi kucharkami uzyskała wiedzę kulinarną i kompetencje kulturowe, które mogłaby wykorzystać również poza akademią publikując książkę kucharską czy otwierając meksykańską jadłodajnię w Warszawie. Tego stale obawiają się nawet najbardziej zaprzyjaźnione z moich oaxaqueńskich rozmówczyń.
Renata E. Hryciuk – antropolożka i latynoamerykanistka, związana z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Przez dwie ostatnie dekady prowadziła badania etnograficzne w centralnym i południowym Meksyku. Od 2011 roku przygląda się z perspektywy antropologii feministycznej procesom tworzenia dziedzictwa jedzeniowego na potrzeby (trans)narodowego przemysłu turystycznego w stanie Oaxaca.
Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.
Wydarzenie poprowadzi Marek Kaleta ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna.
Zachęcamy do oglądania nagrań z poprzednich spotkań o Kubie, Południowej Brazylii, Malawi i Polinezji na naszym kanale Youtube,
oraz poznania materiałów z poprzedniej edycji projektu, podczas której skupiliśmy się na podróżach po Rosji: https://podroze.etnograficzna.pl/.
Współorganizator: Sklep Podróżnika
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: post-turysta, Solo Jolo, Kontynenty
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.