„Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach” – spotkanie wokół książki
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
Instytut Slawistyki PAN
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze – Oddział Warszawa
zapraszają na spotkanie wokół książki
Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach
Katarzyna Roman-Rawska, Wydawnictwo Czarne, 2024
poniedziałek 16.12.2024 godz. 18:00
Pracownia Duży Pokój
ul. Warecka 4/6, Warszawa
Historia starowierów rozpoczyna się w XVII wieku, gdy zbuntowali się przeciwko reformom religijnym i opuścili Rosję. Nieśli ze sobą po kilka tobołków i nadzieję na spokój. Podzielili się na wiele drobniejszych wspólnot: zamieszkali w Chinach, Australii, Stanach Zjednoczonych. Część z nich osiadła w okolicach Suwałk, Sejn i Augustowa. Wielu z nich do dziś kultywuje swoją tradycję.
Katarzyna Roman-Rawska w 7530 roku od stworzenia świata przystąpiła do wywoływania wspomnień i zbierania opowieści. Starowierkami były jej matka Olga, babcia Anisa, prababki Agafia oraz Warwara, która sprawowała posługę szamanki, a także praprababki: Agrypina, Warwara, Fiewronia, Anna. Opowiada o dumie i wstydzie ze swojego pochodzenia, o trudnej rosyjskiej polskości, a może polskiej rosyjskości. O zakamarkach starowierskich domów, w których wciąż kryją się ikony. O radości, jaka płynie z obrządków religijnych, ale też o pozostawaniu na marginesie wielkiej historii. I o zwyczajnym życiu, które może rozczarować tych, którzy starają się na siłę egzotyzować tę społeczność. Zaśnięcie Anisy to intymna, nostalgiczna opowieść o jednej z najmniejszych mniejszości religijnych w Polsce. Roman-Rawska, łącząc perspektywę badaczki i starowierki, spisuje historię swojej matczyzny i dobrowolnej przynależności do niej.
Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
W rozmowie wezmą udział:
dr 𝗞𝗮𝘁𝗮𝗿𝘇𝘆𝗻𝗮 𝗥𝗼𝗺𝗮𝗻-𝗥𝗮𝘄𝘀𝗸𝗮 – pisarka, publicystka, tłumaczka literacka. Pracuje w Instytucie Slawistyki PAN, gdzie zajmuje się zagadnieniami dotyczącymi przecięcia sztuki i polityki. Tłumaczka rosyjsko- i białoruskojęzycznej poezji antywojennej. Uczestniczka warsztatów pracowni Biura Literackiego poświęconych literaturze zaangażowanej społecznie. Autorka pracy o rosyjskiej prozie antysystemowej „Nowy realizm w rosyjskim polu literackim po 1991 roku” oraz książki „Zaśnięcie Anisy. Opowieść o polskich starowierach”. Pisała m.in. dla OKO.press, „Krytyki Politycznej” i „Małego Formatu”. Od strony mamy potomkini polskich staroobrzędowców, po linii ojca należy do rodziny o tradycjach spółdzielczych.
dr Katarzyna Waszczyńska – etnolożka, wykładowczyni w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Zainteresowana naukowo i badawczo tradycyjnie rozumianą etnografią, zagadnieniami współczesnej działalności regionalnej, tworzeniem wspólnot lokalnych w Polsce, kształtowaniem dziedzictwa kulturowego i jego popularyzacją, problematyką mniejszościową w Polsce i tożsamościową w Europie Wschodniej (szczególnie Republice Białoruś). Nie obca jest jej tematyka kultury materialnej wsi, zbiorów prywatnych i muzealnych. Prowadzi badania m.in. w Polsce północno-wschodniej.
Spotkanie poprowadzi dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska, prof. IS PAN.
INFORMACJE O DOSTĘPNOŚCI:
Staramy się, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie. Pełna deklaracja dostępności znajduje się tutaj.
FINANSOWANIE:
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.