Premiera podcastu Antropologiczne szepty #2/ Zobaczyć łosia
Premiera kolejnego odcinka naszego podcastu już 21 czerwca! Tego dnia na naszej stronie pojawi się rozmowa wokół książki Agnieszki Kościańskiej Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu.
W audycji wzięły udział udział Autorka oraz Aleksandra Józefowska – pedagożka i edukatorka seksualna. Przyglądamy się w niej się temu, co wiemy o polskiej edukacji seksualnej i jej historii. Co stoi za zmieniającymi się nazwami? Czy spór o odpowiedzialność za “uświadamianie młodzieży” wygląda dziś inaczej niż sto lat temu? Co umiemy powiedzieć o perspektywie dzieci i młodzieży, do których takie działania są kierowane?
Podcast prowadzi Karolina Sulej.
Odcinek jest dostępny na portalach:
Spotify
Youtube
Soundcloud
Google Podcasts
Więcej o książce Agnieszki Kościańskiej „Zobaczyć łosia” (informacja ze strony wydawcy):
Ta historia zmagań z niewiedzą i podwójnymi standardami zaczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy mężczyźni uczyli się seksu od prostytutek, a powszechność wstydliwych chorób była tajemnicą poliszynela. Jest to pierwsza krytyczna praca o polskim wychowaniu seksualnym w XX wieku. Dowiemy się z niej, jak to się stało, że nagle na początku stulecia bocian przestał podrzucać dzieci, a opowieści o kwiatkach i pszczółkach już nie wystarczały dorastającym dziewczętom i chłopcom. Poznamy kobiety i mężczyzn, którzy mieli odwagę zmienić to, jak pisano o seksie. Zrozumiemy, co wspólnego z pożyciem ma obserwacja łosi. Zajrzymy do podręcznika szkolnego, który komuniści skazali na przemiał, by nie urazić wiernych, i zobaczymy, że nie wszystkie spiżowe postaci polskiej seksuologii zasługują na bezkrytyczny kult. Wreszcie usłyszymy ludowe pieśni dostarczające więcej informacji niż postępowe poradniki.
Podcast jest częścią programu Pracownia Duży Pokój, w tym roku realizowanego pod hasłem „Kultura więzi”. W maju przyglądamy się tematowi DZIECIŃSTWA.
Podcast przygotowany we współpracy z Wydawnictwem Czarne.
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.