Antropologiczne szepty #4/ Olimpijki, Anna Sulińska
Już niedługo kolejny odcinek naszego podcastu “Antropologiczne szepty”!
Punktem wyjścia do rozmowy będą dwie książki: „Olimpijki” Anny Sulińskiej oraz „Ucieleśnione w ruchu. Polskie biegaczki wyczynowe w perspektywie antropologicznej” Karoliny Szymy. Z Karoliną Sulej rozmawiać będą Autorki, które z różnych perspektyw opowiedzą o kobiecości i sporcie. Z jakimi wyzwaniami musiały się mierzyć polskie olimpijki z czasów PRL-u? Czym był dla nich sport? Które z doświadczeń są wspólne dla sportowczyń sprzed pół wieku i współczesnych? Czego dowiadujemy się o relacjach społecznych badając temat sportu?
Zapraszamy do wysłuchania podcastu
Poprzednie odcinki naszego podcastu znajdziecie na platformach:
Soundcloud
Youtube
Spotify
Google Podcasts
Więcej o książce „Olimpijki” (sprawdź na stronie Wydawnictwa Czarne)
Olimpijki to wspaniały reportaż o determinacji, walce z własnymi słabościami i z polityką PRL-u. Sulińska kreśli portrety niezwykłych kobiet, które pokazują, że rywalizacja, wola walki i potrzeba zwycięstwa nie mają płci. To właśnie one, bez profesjonalnego sprzętu i wsparcia, potrafiły dokonać rzeczy niemożliwych i przetarły szlaki kolejnym pokoleniom polskich sportsmenek. Mierząc się za kulisami z dyskryminacją, a niejednokrotnie z upokorzeniem, na arenach biły kolejne rekordy, zdobywały serca kibiców i tworzyły – często niesłusznie pomijaną – historię sportu. To historie wojowniczek. Polskich medalistek olimpijskich.
Więcej o książce „Ucieleśnione w ruchu. Polskie biegaczki wyczynowe w perspektywie antropologicznej” (sprawdź na stronie Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego)
Antropologiczne spojrzenie na cielesność w kobiecym bieganiu wyczynowym z punktu widzenia autoetnografii, antropologii ciała oraz antropologii sportu. Autorka przyjmuje dwie uzupełniające się perspektywy: wewnętrzną, czyli zapis zmysłowy odczuwania biegu, oraz zewnętrzną, jaką jest próba pokazania, w jaki sposób zawodniczki poddawane są sportowej dyscyplinie i jednocześnie jak konstruuje się kobieca sprawczość w bieganiu wyczynowym.
Podcast przygotowany we współpracy z Wydawnictwem Czarne.
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.