Antropologiczne szepty #8/ Ronan Farrow „Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli”
Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu „Antropologiczne szepty”!
Ruch i hasztag #Metoo ma już trzy lata. Czego zdążyliśmy się nauczyć? Jak dziś wygląda krajobraz patriarchatu i feminizmu? Czego dowiedzieliśmy się o przemocy wobec kobiet ze sprawy Harveya Weinsteina i dziennikarskich śledztw? Punktem wyjścia do pierwszego w nowym roku odcinka „Antropologicznych szeptów” będzie książka Ronana Farrowa „Złap i ukręć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli”.
O tym, w jaki sposób Ronan dekonstruował system dystrybucji władzy, podległości, uciszania ofiar i w jaki sposób ruch #metoo stara się wbić klinem w tryby patriarchatu rozmawiałam z doktor Agatą Chełstowską, która prowadziła kurs online na temat społecznego znaczenia ruchu w ramach Gender Studies UW.
Wraz z doktor Chełstowską spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym jest przemoc seksualna i molestowanie oraz jakie dokładnie konstrukcje kulturowe umożliwiają ich działanie. Podejmiemy temat prawa i wymiaru sprawiedliwości, zastanowimy się, kiedy ofiary/przetrwanki wygrywają, a kiedy sprawcy są uniewinniani, przyjrzymy się też roli mediów społecznościowych w akcji #MeToo.
Drugą gościnią będzie Maja Staśko, współautorka, wraz z Patrycją Wieczorkiewicz, książki „Gwałt Polski”, w której przedstawiły świadectwa kobiet, które przeżyły przemoc seksualną i zdecydowały się o tym opowiedzieć. Książka zawierająca pierwszoosobowe opowieści przetrwanek jest uzupełniona analizami socjologicznymi i wypowiedziami ekspertek. Porozmawiam z Mają Staśko o procesie powstawania książki a także o jej działalności w polu #metoo i o polskiej specyfice tego ruchu – kontekście z jakim się boryka i w którym stara się zmieniać na lepsze prawną, społeczną i kulturową sytuację kobiet.
Podcast prowadzi Karolina Sulej.
Podcast jest częścią programu Pracowni Duży Pokój, którego hasłem przewodnim w tym roku jest „Kultura więzi”. Audycję przygotowaliśmy we współpracy z Wydawnictwem Czarne.
Poprzednie odcinki naszego podcastu znajdziecie na platformach:
Soundcloud
Youtube
Spotify
Google Podcasts
Więcej o książce Ronana Farrowa „Złap i ukreć łeb. Szpiedzy, kłamstwa i zmowa milczenia wokół gwałcicieli” (ze strony Wydawnictwa Czarne)
W 2017 roku Ronan Farrow, syn słynnej hollywoodzkiej pary, Mii Farrow i Woody’ego Allena, prowadził dziennikarskie śledztwo w związku z przemocą seksualną w Hollywood. Sprawa dotyczyła producenta filmowego Harveya Weinsteina, jednej z najbardziej wpływowych osób w branży. Farrow poznawał kolejne ofiary Weinsteina, jednak to nie ich liczba zbulwersowała dziennikarza – najbardziej szokujące było to, jak wielu ludzi od lat wiedziało o całym procederze i uczestniczyło w jego tuszowaniu lub tolerowało go w milczeniu.
Wkrótce okazało się, że wpływy Weinsteina sięgają daleko poza granice jego filmowego imperium. Telewizja NBC, dla której pracował Farrow, zaczęła rzucać mu kłody pod nogi, a w końcu nakazała przerwanie prac nad reportażem. Dziennikarz i świadkowie, którzy zdecydowali się z nim rozmawiać, byli zastraszani przez prawników producenta i inwigilowani przez zatrudnionych przez niego detektywów oraz agencje szpiegowskie. A kiedy wreszcie reportaż ujrzał światło dzienne, wyszło na jaw, że sprawa Weinsteina to tylko wierzchołek góry lodowej – podobnych do niego było więcej, a sieć powiązań między światem polityki, biznesu i mediów przez lata zapewniała im bezkarność.
Za ujawnienie sprawy Weinsteina Ronan Farrow wspólnie z redakcjami „New Yorkera” i „New York Timesa” otrzymał w 2018 roku Nagrodę Pulitzera.
Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.