Materiały edukacyjne online
Prezentujemy materiały powstałe na bazie naszych projektów edukacyjnych w formie online, do pobrania i samodzielnego wykorzystania.
Wszystkie zaprezentowane materiały są dostępne na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe, Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska (CC BY-NC 3.0) lub Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-SA 3.0 PL).
Edukuj z antropologią!
Prezentujemy scenariusz zajęć edukacyjnych pt. „Etnografia (nie)materialnego dziedzictwa Warszawy” skierowany do młodzieży uczęszczającej do klas 4-8 w szkołach podstawowych. Scenariusz został przygotowany w ramach projektu „Edukuj z antropologią!”.
Materiały dostępne są tutaj.
Porozmawiajmy o kulturze i historii Romów
W ramach projektu „Porozmawiajmy o kulturze i historii Romów” przygotowaliśmy trzy scenariusze zajęć dla dzieci i młodzieży pt. „Romskie zawody dawniej i dziś”. Materiały są skierowane do trzech grup wiekowych: dzieci w wieku 5-9 lat, dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat oraz młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych.
Wszystkie materiały dostępne są tutaj.
Podróże z antropologią
Zachęcamy osoby pracujące z młodzieżą do zapoznania się ze scenariuszami zajęć o wybranych regionach świata. Scenariusze powstały z myślą o młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych.
Sześć ścieżek tematycznych dostępnych jest tutaj.
Wielokulturowe Mazowsze
W ramach projektu Wielokulturowe Mazowsze stworzyliśmy serię zadań dla dzieci do wykonania w trakcie rodzinnych wycieczek. Zadania dotyczą poszczególnych miejsc na Mazowszu i zamieszkujących je (obecnie lub w przeszłości) grup etnicznych i religijnych.
Wszystkie zadania dostępne są tutaj.
Animacje i słuchowiska dla dzieci o Warszawie
Zachęcamy do wysłuchania słuchowisk opowiadających o architekturze warszawskich podwórek, zabawach, w które dawniej bawiły się dzieci w Warszawie, a także o mruczących mieszkańcach stolicy – wolno żyjących kotach. Po wysłuchaniu opowieści, zapraszamy Was do obejrzenia 3 animacji, z których dowiecie się, jak samemu zrobić piłkę typu “zośka”, zaprojektować wymarzone podwórko, zachęcimy Was także do narysowania kota na kamieniu i… wyjścia z nim na spacer! Materiały powstały w ramach projektu Edukuj z antropologią!
Wszystkie materiały dostępne są tutaj.
Znane warszawianki
Przedstawiamy zestaw 5 kolorowanek przedstawiających postacie wybranych warszawianek, które w okresie dwudziestolecia międzywojennego przecierały szlaki dla kobiet w lotnictwie, architekturze, nauce czy polityce, oraz scenariusz lekcji do przeprowadzenia z dziećmi. Materiały powstały w ramach projektu Znane warszawianki – historie dla dzieci.
Nasza Wola
W ramach projektu Etnograficzne lato w mieście 2021 razem z grupą dzieci i młodzieży mieszkającymi w pobliżu świetlicy Caritas Wola stworzyliśmy Etnograficzna mapę ciekawych miejsc na Woli. Zachęcamy do zapoznania się z mapą, a także do jej wydrukowania i pójścia na spacer szlakiem proponowanym przez najmłodszych mieszkańców Warszawy. Na odwrocie mapy czekają niespodzianki – zadania do samodzielnego wykonania.
Posmakuj Wolę
Gra miejska „Posmakuj Wolę” w aplikacji mobilnej Action Track powstała w ramach projektu „Poszukiwacze warszawskich tradycji”. Przechodząc zadania przygotowane przez wychowanków świetlicy Caritas Wola można przenieść się w czasie do przedwojennej Warszawy, poznać lokalne dzielnicowe historie, a także przepis na jeden z warszawskich przysmaków.
Więcej informacji tutaj.
Edukuj z antropologią!
Poniższe materiały powstały na bazie naszych autorskich warsztatów realizowanych w ramach projektów “Etnografia dla najmłodszych”, “Przygoda w bibliotece” i “Warszawskie dziedzictwo i turystyka”.
- Niedziela Palmowa (kl. 0-3)
- Pisanki (kl. 0-3)
- Duchy domowe i inne stworzenia nadprzyrodzone (kl. 0-3)
- Chanuka (kl. 0-3)
- Warszawskie dziedzictwo i turystyka (kl. 4-8)
Etno-projekt
Etno-projekt to inspiracja kulturą dawnej wsi w nowoczesnym wydaniu. Zapraszamy do zapoznania się z aplikacjami.
#Wilamowice mówią
#Wilamowice mówią to kompleksowy projekt mający na celu wsparcie mieszkańców Wilamowic w zachowaniu i rozwoju unikalnego dziedzictwa kulturowego.
- Dowiedz się, jak nazywałbyś się w Wilamowicach używając generatora wilamowskich przydomków
- Zagraj w grę Der mond / Księżyc w studni
- Strój wilamowski damski – laleczka do wycięcia
- Strój wilamowski męski – laleczka do wycięcia
Nasze miejsce
Co to jest etnologia, czym są wywiad etnograficzny i obserwacja uczestnicząca? W jaki sposób, korzystając z narzędzi etnologii, możemy poznawać najbliższą okolicę? Wszystkich pracujących z dziećmi i młodzieżą, zapraszamy do obejrzenia animacji i wykorzystania jej we własnej pracy z najmłodszymi.
- Obejrzyj animację prezentującą, w jaki sposób zacząć tworzyć swój własny projekt etnograficzny.
Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo
W ramach projektu powstała wystawa przedstawiająca dzieciństwo i sposoby opieki nad dziećmi na dawnej wsi na podstawie materiałów zebranych podczas badań terenowych na Podlasiu, film prezentujący opowieść jednej z rozmówczyń oraz niektóre z zebranych materiałów, a także zeszyt zabaw i łamigłówek od babci dziadka.
Animacje edukacyjne
Animacje prezentują w jaki sposób samodzielnie zrobić prace plastyczne inspirowane tradycyjnym rękodziełem.
- Zabawki ludowe: kurki / Folk toys: hens
- Polskie stroje ludowe / Polish folk costumes
- Malarstwo na szkle / Painting on glass
- Wycinanka / Paper cutout
Etnoprojekt dla najmłodszych
W ramach projektu powstały prezentacje dla dzieci i młodzieży (7-14 lat) odpowiadające na pytania czym jest muzeum i etnodizajn. Prezentacje są skierowane głównie do nauczycieli, trenerów i edukatorów poruszających te zagadnienia w swoich działaniach edukacyjnych.
- Prezentacja Muzeum – co to takiego?
- Prezentacja Etnodizajn – co to takiego?
- Komentarz do prezentacji Etnodizajn – co to takiego?
Więcej o projekcie tutaj.
Strojeludowe.net
W ramach działań popularyzujących wiedzę o polskich strojach ludowych wśród różnych odbiorców stworzyliśmy stronę internetową oraz przygotowaliśmy dla dzieci kolorowanki, które mogą być dowolnie kolorowane nawiązując do poszczególnych strojów, a także scenariusz lekcji dla szkół średnich Polski strój ludowy połączony z warsztatami Etniczny t-shirt.
- Strona internetowa strojeludowe.net
- kolorowanka dziewczynka
- kolorowanka chłopiec
- scenariusz lekcji „Polski strój ludowy” dla szkół średnich, połączonej z warsztatami „Etniczny t-shirt”
Więcej o projekcie tutaj.
Wokabularz
Wokabularz – elementarz językowy to projekt, który ma na celu przybliżenie dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wiedzy o języku polskim. Wydana przez nas książka, zatytułowana po prostu Wokabularz zapoznaje dzieci z kilkunastoma, wybranymi słowami, które coraz rzadziej występują w codziennym życiu.
Ściągnij Wokabularz jako skompresowany plik pdf
Miejska ścieżka
Miejska ścieżka to audioprzewodniki, które poprowadzą was śladami mieszkańców Warszawy. Po ściągnięciu plików dźwiękowych przenieś je do swojego odtwarzacza mp3, telefonu komórkowego lub innego urządzenia odtwarzającego dźwięk.
Dostępne ścieżki:
Przywracanie wielokulturowej historii Warszawy i Pragi
Przywracanie wielokulturowej historii Warszawy i Pragi to polsko-czeski projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” we współpracy z Międzykulturowym Centrum Praga w latach 2014 oraz 2017, w ramach którego zespół ekspertów – historyków, antropologów, socjologów, fotografów i dokumentalistów przygotował Mapy pamięci poświęcone wielokulturowej historii Warszawy i Pragi.
Zapoznaj się z interaktywną mapą Warszawy
Domki fińskie
Projekt Domki fińskie – Pamięć osobista, historia, współczesność jest projektem dokumentacyjno-badawczym, w którym zbieramy osobiste relacje mieszkańców osiedla, w których losy domków fińskich z warszawskiego Jazdowa i ich mieszkańców splatają się ze sobą.
Możesz także zwiedzać Jazdów rozwiązując zadania z naszej gry terenowej.