Podróże z antropologią. Nowa Kaledonia
Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Podróże z antropologią!
Nowa Kaledonia. O (k)rok od niepodległości
Karolina Kania
Wtorek, 22 czerwca 2021, godz. 19:00
Spotkanie odbędzie się w formie relacji live na stronie Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna na Facebooku.
W grudniu tego roku mieszkańcy Nowej Kaledonii – francuskiej kolonii na Pacyfiku – po raz kolejny zagłosują w referendum niepodległościowym. Kaledońskie wyspy od 1853 roku pozostają pod władzą rządu francuskiego. Melanezyjskie tradycje i zwyczaje Kanaków (ludności autochtonicznej) przenikają się tu z europejskim stylem życia. Wcale nie tak odległa, bolesna kolonialna przeszłość, wciąż przejawia się w trudnych relacjach pomiędzy autochtonami, a przyjezdnymi. Niestety, narzucone przez kolonizację podziały między społecznościami, nadal są widoczne w kaledońskim społeczeństwie. W czasie spotkania, Karolina Kania – antropolożka, która w latach 2014-2018 prowadziła badania etnograficzne na Nowej Kaledonii – zabierze słuchaczy w podróż po kaledońskim archipelagu. Jak wygląda życie na wyspach Nowej Kaledonii? Jaki jest związek pomiędzy rozwojem turystyki na Nowej Kaledonii a niepodległością tego terytorium? Jakie problemy i wyzwania niesie ze sobą wynik referendum? I czy dekolonizacja Nowej Kaledonii jest w ogóle możliwa?
Karolina Kania – etnolożka i antropolożka kultury, doktorantka w École des Hautes Études en Sciences Sociales w Paryżu. Od ponad dziesięciu lat pasjonuje się Francją i jej terytoriami zależnymi. Pisze pracę doktorską poświęconą relacjom społeczno-politycznym związanym z rozwojem turystyki na Nowej Kaledonii. Wielomiesięczny pobyt w terenie pozwolił jej lepiej zrozumieć nie tylko lokalną kulturę, ale również relacje łączące mieszkańców wysp z Francją. Po powrocie z Nowej Kaledonii postanowiła zamieszkać w Pradze, gdzie projektuje innowacje w czeskim start-upie. Prowadzi bloga www.ethnopassion.pl.
Spotkanie składa się z 45 min wykładu oraz sesji odpowiedzi na pytania od publiczności. Pytania można będzie zadawać na czacie w czasie transmisji wykładu.
Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: https://podroze.etnograficzna.pl/
Współorganizator: Sklep Podróżnika
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.