Pierwsze dni wizyty studyjnej za nami
Relacja z wizyty studyjnej białoruskich muzealników w Polsce, dzień pierwszy i drugi.
Pierwszy dzień był dniem pełnym przygód i zmęczenia. Działo się dużo. Wszystko dlatego, że grupa okazała się być kreatywną i żądną wrażeń. Po zaplanowanym zwiedzaniu Muzeum Ikon w Supraślu (oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku), wszyscy ruszyli do odbudowanej kilkanaście lat temu Cerkwi Zwiastowania, łączącej funkcje sakralne i obronne, oraz style bizantyjski i gotycki.
Popołudnie spędziliśmy w Tykocinie. Zaczęliśmy od żydowskiego cymesu, przez obchody Święta Sukkot, które przygotowało Muzeum w Tykocinie (również oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku), dotarliśmy na słodki świąteczny bigos. I już mieliśmy wracać na kolację, gdy uczestnicy zażądali czasu na zwiedzanie miasteczka – bo co to za pobyt bez oglądania okolicy. Podziwiając i dokumentując kolejne małomiasteczkowe domy dotarli pod adres Czarnieckiego 10, gdzie mieści się Centrum Badań nad Historią i Kulturą Małych Miast. Wystarczyło zadzwonić do drzwi, byśmy ku zaskoczeniu naszych białoruskich gości, mogli zobaczyć typowy dom z przełomu XIX i XX wieku, po którym oprowadził nas znajomy Pracowni Etnograficznej – Józef Markiewicz.
Pojechaliśmy jeszcze zobaczyć odbudowany niedawno zamek w Tykocinie i zatrzymaliśmy się na sesję fotograficzną przy tykocińskim klasztorze. Dzień zakończyliśmy w Supraślu zajadając się tatarskimi przysmakami.
Drugi dzień poświęcony był Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku, które jest partnerem naszego projektu. Zwiedzanie Muzeum w Ratuszu, zwiedzanie Muzeum Historycznego, spotkanie z Dyrektorem Andrzejem Lechowskim i pracownikami różnych oddziałów – temu się dziś poświęcaliśmy. Uczestniczki i uczestnicy „Muzeum Aktywnego” niemal przez dwie godziny prezentowali działalność muzeów, w których pracują. Dzień w Białymstoku zakończyliśmy spacerem po mieście, podczas którego zobaczyliśmy nie tylko Pałac Branickich, ale również pomnik upamiętniający Wielką Synagogę oraz fontannę, która wyłożona jest macewami. Te żydowskie zainteresowania pojawiły się za sprawą inspirującej wystawy „Byliśmy tu…” przygotowanej właśnie przez Muzeum Podlaskie.
Anna Czyżewska
Wizyta studyjna jest częścią programu „Muzeum Aktywne” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”.
Partnerem projektu jest Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Patronat medialny nad projektem objął portal SKANSENY.NET.
Projekt sfinansowany w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności STP – Wizyty Studyjne w Polsce 2013-2014 realizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.