Planowanie współpracy muzealnej białorusko-polskiej
Relacja z wizyty studyjnej białoruskich muzealników w Polsce, dzień szósty i siódmy.
Ostatnie dni wizyty to także przeplatanka spotkań i wizyt w muzeach. Spotkań, dyskusji i planowania przyszłych wspólnych działań było jednak więcej niż zwiedzania i oglądania muzealnych ekspozycji. W piątek odwiedziliśmy jedynie udostępnione w maju Piwnice Staromiejskie Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Tym ciekawsza była ta wizyta, że MHW bierze właśnie udział w Warszawskim Tygodniu Kultury Bez Barier, czyli udostępnia swoje przestrzenie osobom, którym na co dzień trudno jest korzystać z oferty kulturalnej. W sobotę na naszych białoruskich gości czekała wisienka na torcie – Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym spędziliśmy ponad 3 godziny.
Ale dwa ostatnie dni były przede wszystkim poświęcone planowaniu przyszłych wspólnych białorusko-polskich działań muzealnych, w które mogłyby zaangażować się muzea, z którymi związani są nasi goście:
- Białoruskie Muzeum Architektury i Życia Codziennego – Skansen w Ozercach k. Mińska
- Etnograficzne Stowarzyszenie Studentów z Mińska
- Instytut Sztuki, Etnografii i Folkloru, Białoruska Akademia Nauk w Mińsku
- Muzeum Janka Kupały w Mińsku
- Мuzeum – Pracownia Zaira Azgura w Mińsku
- Grodzieńskie Muzeum historyczno-archeologiczne w Grodnie.
Wraz z pracownikami i pracowniczkami m.in. Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zastanawiali się, co ich łączy, i co może połączyć w przyszłości. Pewne plany już się pojawiły – bardzo nas to cieszy.
Istotnym elementem tych dwóch ostatnich dni była ewaluacja wizyty studyjnej, a także wspólne planowanie dalszych działań „Muzeum Aktywnego”. Bo tegoroczna wizyta jako część całego programu miała dać przestrzeń do kolejnych wspólnych aktywności. Po ewaluacyjnej rozmowie z uczestniczkami i uczestnikami, wiemy, że na pewno przyniosło to oczekiwane skutki i już planujemy naszą wizytę w Mińsku i Grodnie.
Anna Czyżewska
Wizyta studyjna była częścią programu „Muzeum Aktywne” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”.
Partnerem projektu jest Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Patronat medialny nad projektem objął portal SKANSENY.NET.
Projekt sfinansowany w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności STP – Wizyty Studyjne w Polsce 2013-2014 realizowanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.