Podróże z antropologią. Japonia

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Podróże z antropologią”! Tym razem wybierzemy się do Japonii.
„Ise i jego świątynie”
Iga Rutkowska
Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
Niewielkie miasto Ise, w prefekturze Mie, od co najmniej 1700 lat jest miejscem kultu sintoistycznej bogini słońca Amaterasu, protoplastki rodziny cesarskiej. Świątynia jej poświęcona jest jedną ze 125, które należą do ogromnego kompleksu Ise Jingū. Od lat było to centrum pielgrzymkowe, do którego masowo przybywali Japończycy ze wszystkich stron, tutaj krzyżowały się ich drogi, dochodziło do wymiany myśli. Ise jest również punktem, w którym jak nigdzie indziej w Japonii zderza się historia jako nauka z tak zwana „historią narodową”, poglądy lewicowe i prawicowe, a w końcu potrzeba pogodzenia świętości miejsca z potrzebą turystycznej promocji.
czwartek 10 kwietnia 2025 godz. 18:00
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa
(wejście od ul. Kubusia Puchatka)
O prelegentce:
Iga Rutkowska – adiunkt w Katedrze Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jest absolwentką japonistyki i antropologii kultury (Uniwersytet Warszawski) oraz teatrologii (Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie). Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół tradycyjnych japońskich sztuk performatywnych. Główny i najbliższy jej sercu teren badań to jednak amatorskie, wiejskie kabuki. Od 2010 roku ma bliski kontakt z trupą Kuromori Kabuki (z miasta Sakata). Jest autorką książek, artykułów naukowych i popularno-naukowych, a także laureatką Nagrody Specjalnej za Zasługi dla miasta Sakata (2020).
Organizatorzy:
Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”
Partnerzy:
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Patronaty i matronaty:
Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl, Kontynenty
Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: https://podroze.etnograficzna.pl/
INFORMACJE O DOSTĘPNOŚCI:
Staramy się, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie.
FINANSOWANIE:
Projekt pn. „Podróże z antropologią” realizuje Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.