Podróże z antropologią. Mazury

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Podróże z antropologią”!
„Mazurzy – czyli kto? Podróż przez mazurskość od reformacji do czasów współczesnych”
Piotr Szatkowski
piątek 25.04.2024, godz. 18:00
Pracownia Duży Pokój, Warecka 4/6 Warszawa
(wejście od ul. Kubusia Puchatka)
Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
Mazurskość jako kultura pogranicza kształtowała się na dość zapomnianym uboczu, a jednocześnie na styku formujących się od XIX w. dwóch wielkich narodów – polskiego i niemieckiego. Przez wieki region mazurski ulegał kilkakrotnym, nieraz bardzo radykalnym przeobrażeniom infrastrukturalnym, etnicznym, wyznaniowym i językowym, mimo to po dziś dzień zauważalne są ślady ciągłości kulturowej wśród potomków Mazurów. Spróbujmy sobie zatem odpowiedzieć na pytanie – co łączy Mazura z XXI w. z tym z początku wieku XIX? Jak współczesna mazurskość odwołuje się do tej tradycyjnej? Czy można zaobserwować próby adaptacji we współczesnych warunkach globalnej wioski?
Piotr Szatkowski (ur. 1992 w Działdowie) – tłumacz, popularyzator i badacz społeczności mazurskiej. Absolwent gdańskiej skandynawistyki na Wydziale Filologicznym, doktoryzował się w Instytucie Slawistyki PAN, obecnie pracuje tam jako adiunkt. Przełożył „Małego Księcia” na mazurski (2018) oraz zrekonstruowany język pruski (2015), twórca „Elementarza mowy mazurskiej” (2019), współautor „Słownika mowy mazurskiej” (2019). Autor serii radiowych felietonów po mazursku i o mazurskim: „Ónkel Psioter gádá” (PR Olsztyn, 2021) „Jek to móziéć” (Bayer FM, 2022) „Mazurska gadka doktora Szatka” (2024), a także podcastów „Mazurske Radijo”. Autor artykułów naukowych i popularnonaukowych o tematyce regionalnej. Twórca strony „Mazurskie słówko na dziś” (2013-), czasopism i biuletynów: „Céch – Mazurski Cejtunek”, „Mazur Pruski” oraz formującego się pisma „Cejtunek”.
Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: https://podroze.etnograficzna.pl/
Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl, Kontynenty
INFORMACJE O DOSTĘPNOŚCI:
Staramy się, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie.
FINANSOWANIE:
Projekt pn. „Podróże z antropologią” realizuje Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.