Podróże z antropologią. Białoruś

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Podróże z antropologią”!
Zdobnictwo drewniane w tradycjach architektonicznych południowo-wschodniej Białorusi
Yauhen Malikau
środa 26 marca 2025 godz. 18:30
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa
(wejście od ul. Kubusia Puchatka)
W prezentacji tradycji rzeźbiarskich wykorzystywanych w architekturze drewnianej południowo-wschodniej Białorusi od końca XIX do połowy XX wieku, zostaną pokazane bogate materiały fotograficzne zebrane przez autora. Omawiając je przedstawi on klasyfikację stosowanego wystroju architektonicznego i jego cechy charakterystyczne. Opowie o tajemnicach tego regionalnego zjawiska artystycznego oraz pokaże jego historyczną głębię. Postara się również udowodnić dlaczego jest to niewykorzystany potencjał współczesnej sztuki i kultury białoruskiej.
Yauhen Malikau, doktor historii sztuki, specjalizujący się w dziedzictwie drewnianej architektury ludowej i zdobnictwie domów drewnianych, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Białorusi. Jego doktorat, obroniony w Instytucie Sztuki Etnografii i Folkloru Narodowej Akademii Nauk Białorusi, dotyczył dekoracyjnego snycerstwa w architekturze ludowej. Swoje badania prowadzi blisko 30 lat, gromadząc unikalną dokumentację fotograficzną z współczesnego pogranicza białorusko-ukraińsko-rosyjskiego. Jej część znalazła się w wydanej w 2016 r. monografii autorskiej.
W latach 2004-2020 był wykładowcą na Wydziale Architektury i Budownictwa w Białoruskim Uniwersytecie Transportu w Homlu. Po protestach 2020 r. zmuszony opuścić Republikę Białoruś, obecnie badacz niezależny.
Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: https://podroze.etnograficzna.pl/
Organizatorzy:
Stowarzyszenia “Pracownia Etnograficzna” i Koło Naukowe Etno
Partnerzy:
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW
Patroni i matronki medialne:
Magazyn Kontynenty, Ethno Passion, SoloJolo, DlaStudenta
_________________________________________
INFORMACJE O DOSTĘPNOŚCI:
Staramy się, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie.
FINANSOWANIE:
Projekt pn. “Podróże z antropologią” realizuje Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.