strojeludowe.net
Internetowy album strojeludowe.net
Jak wyglądał strój wilanowski? Jaki był wzór haftu biłgorajskiego? Czym różni się strój Kurpi Białych od Zielonych? Jak zmieniał się strój łowicki? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań związanych z tradycyjnymi strojami ludowymi znajdziemy na stronie internetowej strojeludowe.net.
Internetowy album o polskiej kulturze ludowej, to historie strojów ludowych w różnych regionach Polski przygotowane przez etnografki, Elżebietę Piskorz-Branekovą i Alicję Woźniak, jak również kilkaset zdjęć i ilustracji ze zbiorów muzeów etnograficznych, prywatnych archiwów oraz udostępnionych przez Wydawnictwo Muza i Wydawnictwo Edytor, prezentujących odświętne ubrania dawnych mieszkańców polskich wsi.
Postanowiliśmy zapełnić lukę w polskim internecie. Do tej pory nie było takiego miejsca, gdzie moglibyśmy znaleźć zarówno informacje, jak i zdjęcia strojów ludowych z różnych regionów etnograficznych. Są to zdjęcia współczesne i archiwalne, pokazujące stroje w kontekście, w jakim faktycznie były noszone.
– mówią autorzy projektu ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” .
Nasza strona nie jest skierowana tylko do miłośników kultury ludowej. Mamy nadzieję, że będzie także źródłem inspiracji, swoistym wzornikiem dla projektantów zainteresowanych polskimi tradycjami.
– mówią twórcy strony. Na dowód pokazują zdjęcia kilkunastu kolorowych tkanin.
Na stronie znajdują się również wykroje spódnicy, zapaski, gorsetu oraz spodni łowickich, które można pobrać i inspirując się dawnymi strojami samodzielnie wykonać. Wykroje do pobrania w zakładce Twoje stroje.
Aktualnie w albumie strojeludowe.net znajdują się kompleksowe opisy uzupełnione o bibliografię (również do publikacji dostępnych online) oraz galerie 44 strojów pochodzących z różnych części Polski. Zbiór ten jest stopniowo powiększany o stroje z kolejnych regionów.
- Strój Bambrów Poznańskich
- Strój biłgorajski
- Strój biskupiański
- Strój bytomski
- Strój cieszyński
- Strój dolnośląski
- Strój drobnoszlachecki
- Strój gąbińsko-sannicki
- Strój Górali Podhalańskich
- Strój Górali Śląskich
- Strój Górali Szczawnickich
- Strój hrubieszowski
- Strój huculski
- Strój jamieński
- Strój kołbielski
- Strój Krakowiaków Wschodnich
- Strój Krakowiaków Zachodnich
- Strój krzczonowski
- Strój kujawski
- Strój kurpiowski z Puszczy Białej
- Strój kurpiowski z Puszczy Zielonej
- Strój lasowiacki
- Strój lubuski
- Strój łańcucki
- Strój łęczycki
- Strój łowicki
- Strój opoczyński
- Strój orawski
- Strój piotrkowski
- Strój podlaski-nadbużański
- Strój podlaski-włodawski
- Strój przeworski
- Strój pyrzycki
- Strój radomski z okolic Iłży
- Strój rzeszowski
- Strój sieradzki
- Strój spiski
- Strój świętokrzyski
- Strój warmiński
- Strój wieluński
- Strój wilamowski
- Strój wilanowski
- Strój zamojski
- Strój żywiecki
23 stroje zawierają opisy oraz galerie z wzorami haftów, które również można pobrać i samodzielnie przetwarzać. Są to:
- Strój Bambrów Poznańskich – hafty
- Strój biłgorajski – hafty
- Strój cieszyński – hafty
- Strój dolnośląski – hafty
- Strój Górali Podhalańskich – hafty
- Strój hrubieszowski – hafty
- Strój kołbielski – hafty
- Strój Krakowiaków Zachodnich – hafty
- Strój kujawski – hafty
- Strój kurpiowski z Puszczy Białej – hafty
- Strój kurpiowski z Puszczy Zielonej – hafty
- Strój lasowiacki – hafty
- Strój łańcucki – hafty
- Strój łowicki – hafty
- Strój opoczyński – hafty
- Strój podlaski-włodawski – hafty
- Strój pyrzycki – hafty
- Strój sieradzki – hafty
- Strój warmiński – hafty
- Strój wilamowski – hafty
- Strój wilanowski – hafty
- Strój zamojski – hafty
- Strój żywiecki – hafty.
18 regionów zawiera materiały na temat stroju ludowego zebrane i opracowane przez Oskara Kolberga. Są to:
- Strój Bambrów Poznańskich
- Strój biskupiański
- Strój bytomski
- Strój gąbińsko-sannicki
- Strój Górali Podhalańskich
- Strój Krakowiaków Wschodnich
- Strój Krakowiaków Zachodnich
- Strój krzczonowski
- Strój kujawski
- Strój kurpiowski z Puszczy Zielonej
- Strój lubuski
- Strój łęczycki
- Strój łowicki
- Strój podlaski-nadbużański
- Strój podlaski-włodawski
- Strój radomski z okolic Iłży
- Strój wilanowski
- Strój zamojski.
10 strojów zawiera galerie współczesnych strojów ludowych – strojów noszonych przez członków zespołów folklorystycznych i twórców ludowych. Są to:
- Strój biłgorajski
- Strój biskupiański
- Strój cieszyński
- Strój Górali Śląskich
- Strój Krakowiaków Zachodnich
- Strój krzczonowski
- Strój kujawski
- Strój kurpiowski z Puszczy Zielonej
- Strój łowicki
- Strój opoczyński.
10 strojów zawiera wykroje kompletnych strojów kobiecych i męskich, do pobrania i samodzielnego przetwarzania. Są to:
- Strój biłgorajski – wykroje
- Strój Górali Śląskich – wykroje
- Strój kołbielski – wykroje
- Strój Krakowiaków Wschodnich – wykroje
- Strój Krakowiaków Zachodnich – wykroje
- Strój kujawski – wykroje
- Strój kurpiowski z Puszczy Zielonej – wykroje
- Strój łowicki – wykroje
- Strój wilanowski – wykroje
- Strój zamojski – wykroje.
Materiały edukacyjne:
W ramach działań popularyzujących wiedzę o polskich strojach ludowych przygotowaliśmy kolorowanki dla dzieci, które mogą dowolnie kolorować nawiązując do poszczególnych strojów oraz scenariusz lekcji dla szkół średnich „Polski strój ludowy” połączony z warsztatami „Etniczny t-shirt”.
Materiały do pobrania:
- kolorowanka dziewczynka
- kolorowanka chłopiec
- Scenariusz lekcji „Polski strój ludowy” dla szkół średnich, połączonej z warsztatami „Etniczny t-shirt”
- Plakat promujący stronę w formacie A3
Kontakt: strojeludowenet@gmail.com
Internetowy album strojeludowe.net powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Miasta Stołecznego Warszawy, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Fundacji Kronenberga. Projekt jest realizowany od 2011 r. przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Rok Kolberga 2014 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Partnerem projektu jest Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.
Na stronie prezentowane są obiekty i fotografie pochodzące ze zbiorów: Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego i Archeologicznego w Łodzi, Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu (Oddział Muzeum Narodowego), Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, Muzeum Wsi Radomskiej, Muzeum w Łęczycy, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, Muzeum Regionalnego w Iłży, Muzeum Regionalnego w Jaworze, Muzeum Miejskiego w Tychach, Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej, Gminnego Ośrodka Kultury w Sannikach, Regionalnej Izby Historycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie, Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu, Muzeum Etnograficznego oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum w Koszalinie, Muzeum w Przeworsku, Towarzystwa Bambrów Poznańskich oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Biblioteki Narodowej – Polony i kolekcji prywatnych.
Materiały ikonograficzne udostępniły na potrzeby strony wydawnictwa Muza i Edytor.
Aktualności:
Współczesne badania nad strojem ludowym. Międzynarodowa Konferencja Naukowa
Zapraszamy na konferencję o strojach ludowych 13 grudnia w Warszawie!więcej »
Stroje ludowe – Stroje żywieckie
Strój, który nazywamy żywieckim pierwotnie był noszony wyłącznie przez rodowitych mieszkańców Żywca. Strój żywiecki w formie, którą dziś uważamy za najbardziej typową i klasyczną ukształtował się pod koniec XIX w.więcej »
Stroje ludowe – Strój Krakowiaków Wschodnich
Ludność, którą badacze nazywają obecnie Krakowiakami Wschodnimi zasiedlała tereny rolnicze, leżące na północny wschód od Krakowa, głównie na lewym brzegu Wisły. Pewnym jest, że mieszkańcy tych terenów stanowili pierwotnie jedną grupę kostiumologiczną z Krakowiakami zwanymi dziś Zachodnimi, a zamieszkującymi wsie okalające Kraków. Różne były jednak ich losy historyczne. Rozdzielenie regionu granicami zaborów pociągnęło za sobą zróżnicowanie sytuacji …więcej »
Stroje ludowe – Stroje spiskie
Spisz to obszar obecnie znajdujący się w granicach Polski i Słowacji. Po 1918 r. w granicach Polski znalazło się czternaście wsi, w których noszony był strój spiski. Są to: Nowa Biała, Krempachy, Dursztyn, Falsztyn, Łapsze Wyżne, Łapsze Niżne, Łapszanka, Trybsz, Frydman, Niedzica, Kacwin, Rzepiska, Czarna Góra i Jurgów. Strój Górali Spiskich wykazuje wpływy niemieckie, węgierskie i wołoskie, które są wspólne dla …więcej »
Stroje ludowe – Stroje Górali Śląskich
Górale Śląscy zamieszkują tereny Beskidu Śląskiego. W połowie XIX w. zasięg noszonego przez nich stroju obejmował w przybliżeniu prawie całe dorzecze górnej Wisły i Olzy. Najważniejsze miejscowości w tym regionie to: Istebna, Koniaków, Wisła, Brenna i Ustroń. Prawdziwy góralski strój zachował się najdłużej w Istebnej, Jaworzynce i Koniakowie, gdzie do tej pory, podczas różnego rodzaju uroczystości podkreśla tożsamość mieszkańców. Ubiór …więcej »
Stroje ludowe – strój Górali Szczawnickich
Stroje Górali Szczawnickich noszone były na niewielkim obszarze, położonym w Pieninach, wzdłuż rzeki Dunajec, która dzieli ten teren na część wschodnią i zachodnią. W końcu XIX w. Górale Szczawniccy nosili kapelusze z wywiniętym do góry rondem, których główkę otaczał pasek ozdobiony ćwiekami, łańcuszkami oraz czerwoną włóczką. Późniejsze kapelusze stały się podobne do kapeluszy podhalańskich z muszelkami. Koszule miały krój poncho podłużnego. …więcej »
Stroje ludowe – strój bamberski
Strój bamberski noszony był we wsiach położonych na północ, południe i zachód od Poznania, takich jak: Rataje, Żegrze, Górczyn, Winiary, Jeżyce, Wilda, Dębiec, Luboń oraz w folwarkach Bonin i Szeląg. Tereny te pierwotnie zamieszkiwała ludność polska. W wyniku walk prowadzonych w XVIII w. i morowej zarazy tereny te zupełnie opustoszały. Po nieudanych próbach oddawania tych terenów w dzierżawę szlachcie i mieszczanom oraz zasiedlania przez ludność polską, władze …więcej »
Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym - fotorelacja
Pod koniec czerwca byliśmy w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą na 48. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. To cykliczna impreza, podczas której odbywa się konkurs zespołów, kapel i solistów, śpiewaków i instrumentalistów z całej Polski. To jednocześnie największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie tego typu w Polsce. Koncertom towarzyszy jarmark organizowany przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych. Przyciągnęły nas tam stroje, w które ubrani byli zarówno artyści występujący na scenie, …więcej »
Warsztaty szycia koszul w listopadzie
Zapraszamy serdecznie na listopadowe warsztaty szycia w ramach projektu STROJE NA MIARĘ OSKARA. Stroje na miarę Oskara to już piąta edycja organizowanych przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” warsztatów rękodzielniczych inspirowanych polską kulturą ludową, a w szczególności strojami ludowymi i druga edycja Przymierzalni strojów ludowych. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa ponieważ związana z obchodami dwusetnej rocznicy urodzin Oskara Kolberga. Uczestniczki i uczestnicy warsztatów będą …więcej »
Zdjęcia w strojach ludowych - wilanowskich i łowickich - fotorelacja
Na początku października zaprosiliśmy Was po raz pierwszy do nowego Dużego Pokoju przy ul. Wareckiej 4/6 na Etnościeżki – weekend z ludowymi inspiracjami. Jednym z wydarzeń była jedyna w swoim rodzaju Przymierzalnia strojów ludowych. Była to okazja do wejścia w bezpośredni kontakt z dawnymi ubiorami. Podczas dwudniowego wydarzenia chętni przymierzali kompletne stroje wilanowskie oraz łowickie lub ich wybrane elementy, mogli poczuć na własnej …więcej »