Wielogłosy. Opowieści z Mazowsza #1 – premiera podcastu
Krajobraz kulturowy Mazowsza przez wieki kształtowały różne grupy narodowe, etniczne i religijne. Żydzi, Romowie, Olędrzy, prawosławni, mariawici, luteranie, a bardziej współcześnie Wietnamczycy, Ukraińcy, buddyści czy sikhowie – to tylko niektóre z tych grup. W projekcie „Wielokulturowe Mazowsze” przyglądamy się tej różnorodności, aby zachęcić do jej poznawania. Przygotowujemy stronę internetową z tekstami, podcastami, fotografiami i zadaniami dla dzieci, z której będzie można czerpać informacje o mazowieckiej wielokulturowości i wskazówki do podróżowania jej śladami.
Aby dać przedsmak całości zaczynamy dzielić się serią podcastów „Wielogłosy. Opowieści z Mazowsza”, które będziemy udostępniać na platformach takich jak Spotify, Soundcloud czy Youtube.
Dziś prezentujemy pierwszy odcinek podcastu i zapraszamy do słuchania!
Ostatni Żyd w Górze Kalwarii
Zanurz się w świat przedwojennego sztetla i dowiedz się więcej o losach chasydów z Góry Kalwarii, najpotężniejszego dworu chasydzkiego dawnej Polski. Posłuchaj historii rodzinnej opiekuna miejscowego cmentarza żydowskiego, Mateusza Blicharza, i jego dziadka, Henryka Prajsa, nazywanego ostatnim przedwojennym Żydem z Góry Kalwarii.
Opracowanie: Małgorzata Wojtaszczyk
Występuje: Mateusz Blicharz
Lektor: Krzysztof Tubilewicz
Udźwiękowienie i montaż: Wojciech Lubertowicz
Konsultacje: Agnieszka Szwajgier
Organizator: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
Partnerzy: Picture Doc, Federacja Mazowia
Patronaty: Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz, Mikrowyprawy z Warszawy, RDC
Zadanie publiczne pn. „Wielokulturowe Mazowsze” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.