Wizyta w Pradze
Koniec sierpnia i początek września to intensywny czas w realizacji projektu „Przywracanie wielokulturowej historii Warszawy i Pragi”. Dużo spotkań i rozmów o powstających wirtualnych mapach pamięci. Zespół w swoim polsko-czeskim składzie reprezentowanym przez Pracownię Etnograficzną i Międzykulturowe Centrum Praga spotkał się w Pradze, by omówić przede wszystkim kwestie techniczne powstających stron internetowych, ale także planowaną zawartość merytoryczną. Mimo geograficznej bliskości XX-wieczna wielokulturowa historia stolic Polski i Czech się różni i trudno znaleźć wspólne wątki. Nie przeszkadza to w tworzeniu wspólnego narzędzia do lepszego poznawania i rozumienia historii obu miast.
Niemal cały dzień spędzony w przemiłym biurze MKC, które na swój pozarządowy sposób przypomina Pracownię Duży Pokój, udało się urozmaicić kawą w uroczej kawiarni prowadzonej przez cztery przyjaciółki, spacerem po Moście Karola, który o poranku był niemal pusty, obiadem z kaszą gryczaną i wieczornym piwem w jednej z knajp.
Wrzesień to z kolei spotkania warszawskiego zespołu merytorycznego, który w składzie etnograficzno-literaturoznawczym przygotowuje zawartość warszawskiej mapy pamięci i planuje wielokulturowe spacery. Więcej informacji wkrótce.
Projekt „Rewitalizacja wielokulturowej historii Warszawy i Pragi” jest współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Forum polsko-czeskie 2014: wspieranie rozwoju stosunków polsko-czeskich 2014.
Głównym partnerem projektu jest Międzykulturowe Centrum Praga (Multikulturni Centrum Praha).
Projekt „Praga – współdzielona czy podzielona” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Europa dla Obywateli”.