Z czego wyrasta miejskie rolnictwo? O tym, co, kto i jak uprawia w mieście
Miejskie rolnictwo – to nie oksymoron! W miastach na całym świecie uprawia się wiele, w bardzo różnych miejscach i często zaskakujących okolicznościach. O uprawach, będących nieoczywistą częścią zieleni w mieście, porozmawiamy podczas spotkania.
piątek, 29 listopada, g. 17:30
Pracownia Duży Pokój, ul. Warecka 4/6, Warszawa
(wejście od ul. Kubusia Puchatka)
Z gośćmi i gościniami zastanowimy się wspólnie, czym jest miejskie rolnictwo i miejskie ogrodnictwo. Do tej szerokiej kategorii należą zarówno ogrody na dachach budynku, oddolnie uprawiane skrawki ziemi, ogródki działkowe, ogródki społecznościowe, a także… pola uprawne, które dopiero niedawno znalazły się w granicach miasta. Podejmiemy także temat tego, co się uprawia w mieście. Które rośliny preferują użytkownicy? Jakie znaczenie ma estetyka i wrażenie “uporządkowania” upraw? Porozmawiamy także o tym, co dzieje się z wyrosłymi warzywami, owocami i kwiatami.
Co rolnictwo miejskie wnosi do debaty o bezpieczeństwie żywnościowym i postulatów o skrócenie łańcuchów dostaw? A wreszcie – jaka jest jego przyszłość? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi na spotkaniu. Zapraszamy!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
W spotkaniu wezmą udział:
dr Ada Górna – geografka miast, badaczka i wykładowczyni w Katedrze Foresightu i Studiów Strategicznych na WGSR UW, gdzie prowadzi zajęcia na temat procesów rozwoju miast, konfliktów przestrzennych oraz idei miast przyszłości. Jej praca doktorska (2021) dotyczyła roli rolnictwa miejskiego w strukturze przestrzenno-funkcjonalnej miast Globalnego Południa, a zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim wokół zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz systemami żywnościowymi miast.
dr Maciej Łepkowski – wykładowca w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW, członek zespołu Ekopolis w CoopTech Hub, zaangażowany w tematy rozwoju przestrzennego miast w aspekcie przyrodniczym i żywnościowym. Od lat związany z inicjatywą Otwarty Jazdów. Członek zarządu fundacji Pracownia Dóbr Wspólnych, współtwórca programu wsparcia ogrodnictwa społecznościowego Bujna Warszawa oraz wielu inicjatyw edukacyjnych i badawczych w tym zakresie. Swój doktorat poświęcił tematyce nieużytków i nieformalnych terenów zieleni w mieście. Obecnie współtworzy Spółdzielczą Farmę MOST na warszawskich Siekierkach.
Spotkanie poprowadzi dr Iwa Kołodziejska – adiunktka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, antropolożka i biolożka od wielu lat prowadząca badania dotyczące relacji ludzi i roślin w Polsce, Rumunii, Ukrainie i Dagestanie. Interesuje się różnorodnością i skomplikowaniem relacji zarówno w świecie ludzkim jak i poza-ludzkim, a przede wszystkim na ich przecięciach. Autorka m.in. książki „Podolskie zielniki. Praktykowanie wiedzy o roślinach na Podolu Wschodnim (Ukraina)”.
NFORMACJE O DOSTĘPNOŚCI:
Staramy się, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie. Więcej szczegółów znajduje się tutaj.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.