Etnolog w podróżach. Opowieści z serca i peryferii Azji

Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Podróże z antropologią”
„Etnolog w podróżach. Opowieści z serca i peryferii Azji”
prof. dr hab. Jerzy S. Wasilewski
środa 04.06.2025, godz. 18:00
Pracownia Duży Pokój, Warecka 4/6 Warszawa
(wejście od ul. Kubusia Puchatka)
Dołącz do wydarzenia na Facebooku >>
Etnograficzne badania terenowe mają w sobie wiele z samotnego podróżowania. W ich trakcie mogą mieć miejsce podobne przygody, odkrycia i zaskoczenia. Zdarzają się sytuacje trudne, a nawet groźne – mimo że badacz nie był trenowany na Jamesa Bonda, musi sobie z nimi jakoś poradzić. Jakie spotkanie jest groźniejsze – z niebezpiecznymi ludźmi czy z nieprzewidywalną przyrodą? A przecież często bywa wręcz odwrotnie – gdy zdumiewający fakt kulturowy przechodzi praktycznie niezauważony.
Autor opowie o tym, jaki skarb udało mu się znaleźć na mongolskim bazarze i co było w kieszeni jakuckiego szamana. Czy aparat fotograficzny może utrwalić spotkanie z duchami? Albo, w zupełnie innym stylu: czy tokijska giełda rybna jest naprawdę japońska?
Poznajmy podróżniczo-przygodowy wymiar badań prowadzonych od pół wieku w Azji Centralnej i Wschodniej oraz na Syberii. Etnologia to przecież nie tylko akademicki gabinet – to przede wszystkim wyprawa, mająca na celu spotkanie z innym Człowiekiem oraz z jego odmiennym od naszego otoczeniem – intrygującą, obcą Kulturą.
Prof. dr hab. JERZY S. WASILEWSKI – profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. Główne obszary zainteresowań: ludy Azji Centralnej i Wschodniej, ich duchowość i kultura symboliczna. Autor książek o szamanizmie i tabu, artykułów na temat języka symbolicznego w rytuałach i wierzeniach, etnografii podróży i globalizacji.
Od prelegenta:
Od ponad pół wieku prowadzę rozległe badania terenowe o charakterze etnograficznym w Azji Centralnej. W różnych obszarach Mongolii, szczególnie wśród Torgutów Ałtaju, starałem się zrekonstruować zręby systemu mongolskiej kultury symbolicznej. W północnej, tajgowej części tego kraju żyłem wśród Caatanów/Tucha; jest to znikająca grupa hodowców reniferów, zmagająca się z wyzwaniami nowoczesności.
W Jakucji (Republika Sacha, Federacja Rosyjska) prowadziłem badania nad problematyką trwania tradycji kulturowych (w tym szamanizmu), nad adaptacją dawnych tradycji do nowych realiów. Ponadto prowadziłem badania w Kirgistanie (Tien Szan) i Tadżykistanie (Pamir), dotyczące groźnego zjawiska osuwisk i lawin błotnych w obszarach górskich.
W odniesieniu do Azji Wschodniej, przygotowałem opracowania na temat tokijskiej giełdy rybnej Tsukiji (analizując jej aspekty lokalne i globalne) oraz metropolitalnego szamanizmu koreańskiego, bazując na moich wizytach w tych miejscach. Odbywałem też wizyty studyjne w Chinach (Mandżuria, Sinkiang, Yunnan, Tybet i in.), Afganistanie i Pakistanie.
Oprócz badań terenowych, moja praca teoretyczna koncentruje się na zagadnieniach takich jak rytuał, wierzenia, tabu oraz transgresje, analizowanych z perspektywy porównawczej.

Jedno z wejść w góry Karakorum, fot. prof. dr hab. Jerzy S. Wasilewski
Zachęcamy do poznania materiałów z poprzednich edycji projektu: https://podroze.etnograficzna.pl/
Organizatorzy: Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”
Partnerzy: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Pracownia Duży Pokój
Patronaty i matronaty: Solo Jolo, Ethnopassion, dlaStudenta.pl, Kontynenty
INFORMACJE O DOSTĘPNOŚCI:
Staramy się, żeby nasze wydarzenia były dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. Lokal, w którym odbywa się spotkanie znajduje się na parterze, z wejściem od ulicy, jednak konieczne jest pokonanie 3 stopni podczas wchodzenia. Możliwe jest przyjście z psem przewodnikiem. Jeśli macie jakiekolwiek potrzeby lub pytania związane z udziałem w wydarzeniu, prosimy o maila na adres pracownia@etnograficzna.pl lub telefon 602727185, postaramy się znaleźć rozwiązanie.
FINANSOWANIE:
Projekt pn. „Podróże z antropologią” realizuje Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu Społeczna odpowiedzialność nauki II. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa.