Jakby motyl frunął. Okołoporodowe doświadczenia kobiet – bezpłatny e-book
Zapraszamy do pobrania bezpłatnego e-booka na temat okołoporodowych doświadczeń kobiet oraz ich kulturowych uwarunkowań!
Dominika Dzido
Jakby motyl frunął. Okołoporodowe doświadczenia kobiet
Warszawa 2023
Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego
ISBN: 978‒83‒947847‒9-9
Pobierz książkę: format pdf, format epub
Spotkanie z dyskusją wokół książki odbędzie się 13.12.2023 godz. 18:00 w Pracowni Duży Pokój (ul. Warecka 4/6, Warszawa). Wydarzenie na Facebooku
Książka „Jakby motyl frunął. Okołoporodowe doświadczenie kobiet” Dominiki Dzido wnika w głąb intymnego doświadczenia ciąży, porodu i połogu na przykładzie niemal trzydziestu indywidualnych historii kobiet, a także pokazuje społeczne oraz kulturowe tło towarzyszące tym wydarzeniom. Została napisana w oparciu o badania antropologiczne, jakie autorka przeprowadziła w latach 2003-2008 w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Książka mieści się na przecięciu gatunków: literatura faktu, literatura popularnonaukowa, esej antropologiczny. Opiera się na dwóch perspektywach: teoretycznej, czerpiącej z filozofii i antropologii kulturowej, oraz osobistej, związanej z osobistymi przeżyciami kobiet, które podzieliły się z autorką swoimi historiami.
Autorkę interesuje przede wszystkim aspekt cielesny doświadczeń okołoporodowych począwszy od pierwszych symptomów bycia w ciąży, poprzez kolejne stadia porodu, po etap odstawienia dziecka od piersi. Pytaniom o intymne przeżycia towarzyszy stwierdzenie francuskiego filozofa Paula Ricoeura, że ciało stanowi warunek naszego bycia i działania w świecie. Książka jest więc próbą pokazania, w jaki sposób ciało warunkuje bycie w świecie osoby, która jest w ciąży, rodzi i jest w połogu.
Część teoretyczna książki umieszcza pogłębioną opowieść okołoporodową w kontekście społecznym i historycznym. Pokazuje, że to, co dzieje się na sali porodowej, w gabinetach lekarskich, podczas wizyt pielęgniarek środowiskowych ma swoje odniesienie do kulturowego scenariusza organizującego te wydarzenia. Daje wgląd w coś, co w większości przyjmuje się bez głębszego zastanowienia. Część oparta o konkretne doświadczenie kobiet jest intymną podróżą odkrywającą to, czego nie znajdzie się w obiegowych opowieściach o ciąży, porodzie i połogu. Odkrywa aspekty, o których rzadko się mówi, a przez to rzadko słyszy czy czyta.