Nabór na warsztaty Etnografia Wisły!
Z okazji obchodzonego w tym roku 550-lecia pierwszego wolnego flisu i ogłoszenia roku 2017 Rokiem Wisły, zapraszamy klasy 4-6 szkół podstawowych oraz wszystkie klasy gimnazjum do uczestnictwa w bezpłatnych zajęciach warsztatowych pt. Etnografia Wisły.
Podczas warsztatów porozmawiamy o tym, jakie znaczenia Wisła miała dawniej i ma obecnie dla ludzi, jaką rolę pełniła i pełni w życiu Warszawiaków, jaki obraz Wisły funkcjonuje w kulturze i społeczeństwie, w tym w jaki sposób Wisła jest postrzegana przez mieszkanki i mieszkańców Warszawy, co dla nich znaczy, a przede wszystkim, jaki stosunek do rzeki mają sami uczestnicy warsztatów. Opowiemy zarówno o pracy etnografa, jak i o zapomnianych elementach lokalnego dziedzictwa.
Podstawą naszej pracy są rozmowy i ćwiczenia warsztatowe na temat rzeczy pozornie dobrze znanych. Odkrywanie nieznanego oblicza otaczającej nas rzeczywistości pobudza ciekawość i sprawia, że uczniowie mogą się poczuć lokalnymi ekspertami, a zarazem wzmacnia identyfikację z „małą ojczyzną” i poczucie współodpowiedzialność uczniów za to, co dzieje się wokół nich.
Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowanych edukatorów Stowarzyszenia, z wykształcenia etnografów i kulturoznawców. Warsztaty trwają 3 godziny lekcyjne. Edukatorzy dojeżdżają do szkół.
Zgłoszenia na warsztaty
Zgłoszenia przyjmujemy e-mailowo pod adresem: etnografiawisly@gmail.com
W zgłoszeniu prosimy podać nazwę i adres szkoły, dane kontaktowe do osoby zgłaszającej, preferowane terminy zajęć, a także informację, która klasa weźmie udział w warsztatach i ile jest w niej osób.
O przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń. W zależności od zainteresowania projektem, przewidujemy realizację 1-2 warsztatów w danej szkole. Zajęcia realizujemy do 22 czerwca 2017 roku. Z uwagi na warsztatowy charakter zajęć, na poszczególne spotkania zapraszamy tylko jedną klasę – prosimy o niełączenie grup.
W przypadku pytań prosimy pisać pod podany wyżej adres e-mail.
Warsztaty odbywają się w ramach projektu Edukuj z antropologią! realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.