Pierwsze spotkanie ARRA
14 czerwca o 12.00 w sali warsztatowej Ośrodka WILGA spotkała się po raz pierwszy grupa animatorek i animatorów kultury z Mazowsza, którzy wspólnie będą przechodzi przez kolejne etapy projektu Akademia Rozwoju Animacyjnej Aktywności – ARAA 2013. Grupa w składzie: Sylwia Maksym i Ilona Feliksiak z Grójca, Paulina Kobza z Otwocka, Edyta Piotrowska i Magda Przygońska z Warszawy, Asia Świstak z Otrębus, Agata Idzikowska z Józefowa, Violetta Morawska-Odrobina z Warszawy, Agata Mirosz, Piotrek Wlizło z Żuromina, Krzysiek Witlib z Nowego Miasta nad Pilicą, Kasia Chojecka ze Skierniewic i Justyna Zielkowska z Rybna miała czas, by lepiej się poznać, a także zapoznać się ze szczegółowym programem całej „ARAA 2013”, o którym opowiadały Kasia Kwiatkowska, koordynatorka projektu i Ania Czyżewska, opiekunka merytoryczna całego przedsięwzięcia. Magda Dmowska z Mińska Mazowieckiego i Iza Kuniewicz z Siedlec niestety nie dojechały, ponieważ zatrzymała je choroba. W piątkowe popołudnie grupę odwiedził także Karol Wittels z Fundacji Obserwatorium, który opowiedział o badaniach kultury, instytucji kultury i uczestnictwa w kulturze. Mówił m.in. o:
- Programie „Kierunek Kultura” Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, w ramach którego zrealizowano badanie Podmioty kultury województwa mazowieckiego 2012;
- Raporcie „W małym kinie”, które przygotowała właśnie Fundacja Obserwatorium w ramach projektu „W małym kinie”;
- Forum Kultury Mazowsze, który łączy animatorów i animatorki kultury z województwa;
- Strategii Rozwoju Kultury województwa mazowieckiego przygotowanej przez Fundację Bęc Zmiana.
Każdy otrzymał też egzemplarz książki „Kierunek Kultura. Uwaga na podmioty”, a także przygotowane i przekazane nam przez portal Platforma Kultury publikacje: „Edukacja + Animacja” i „Nowe media i animacja kultury”. Sobota i niedziela były przeznaczone na warsztat umiejętności pracy z grupą i trening kreatywności. 16 godzin warsztatów miały uświadomić uczestnikom i uczestniczkom ARAA, czym jest grupa i role grupowe, i jak wykorzystywać ich potencjał w pracy animacyjnej. Miał także dać przestrzeń, by nasza ARAA-owa grupa sama lepiej się poznała i jak to się mówi „zintegrowała”. Całość zakończyło niedzielne podsumowanie, po którym wszyscy wsiedli w samochody i odjechali.
AKADEMIA ROZWOJU ANIMACYJNEJ AKTYWNOŚCI – ARAA 2013
Projekt realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego.
Partnerem projektu jest Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.
Patronat medialny nad projektem objął portal internetowy Platforma Kultury.
Honorowy patronat nad projektem objął Marszałek Woj. Mazowieckiego Pan Adam Struzik.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.