Ucieleśnione w ruchu | promocja książki i panel dyskusyjny
Czym jest dzisiejszy sport kobiecy oraz w którym miejscu zaczyna i kończy się ciało antropolożki podczas prowadzenia swoich badań etnograficznych? Zapraszamy na dyskusję wokół książki „Ucieleśnione w ruchu. Polskie biegaczki wyczynowe w perspektywie antropologicznej” autorstwa Karoliny Szymy, podczas której porozmawiamy o bieganiu, zmysłach i autoetnografii.
Gośćmi panelu będą Anna Witeska-Młynarczyk (UW) oraz Wika Krauz (UW).
Spotkanie poprowadzi Monika Stachura (miesięcznik „Sens”).
Partnerzy: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz G’rls Room
Karolina Szyma – antropolożka i historyczka sztuki. Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz studentka ASP w Warszawie. Zajmuje się współczesnymi zjawiskami związanymi z cielesnością i płciowością, szczególnie w ujęciu autoetnograficznym. Była biegaczka wyczynowa.
Anna Witeska-Młynarczyk – absolwentka wydziału antropologii University College London, obecnie związana z Interdyscyplinarnym Zespołem Badań nad Dzieciństwem Uniwersytetu Warszawskiego. Pisze i prowadzi badania w temacie antropologii psychiatrii dzieci i młodzieży, zainteresowana autoetnografią i etnografią performatywną.
Wika Krauz – antropolożka i animatorka kultury, ilustratorka. Prowadziła badania etnograficzne na temat przemian wzorców kobiecości w mazowieckich wsiach. Zrealizowała także autorski projekt badawczy dotyczący nierówności płci oraz żeńskich taktyk oporu w polskim futbolu. Ostatnio zajmowała się działaniem w przestrzeni miejskiej – w ramach programu „Sąsiedztwo – queerowy demontaż”. Oprócz tego czasem rysuje, np. dla Codziennika Feministycznego.
Monika Stachura – dziennikarka i redaktorka, od ponad 8 lat związana z Wydawnictwem Zwierciadło. Wcześniej pracowała m.in. przy projektach historii mówionej.
Pracownia Warecka – zadanie finansowane w ramach umowy 973/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.