Rozdajemy „Zeszyt zabaw i łamigłówek od babci i dziadka”
Czy wiecie, co to był pikar? Albo suczki? Graliście lub grałyście kiedyś w klasy? A może wiecie, z czego kiedyś robiło się piłkę? Dzieciństwo waszych babć, dziadków i pradziadków było zupełnie inne niż wasze.
Zapytajcie ich, w co się wtedy bawili, gdzie chodzili do szkoły, jakie mieli obowiązki. Ale najpierw zajrzyjcie do tego zeszytu − z niego dowiecie się, z czego dawniej dzieci robiły zabawki, jakie miały skarby i że razem, w grupie, było im raźniej, zwłaszcza kiedy robiły coś niebezpiecznego. Opowiemy wam, jak kiedyś na Podlasiu opiekowano się najmłodszymi dziećmi. Dowiecie się też, jakie dzieci miały obowiązki i w co bawiły się zimą. Poznacie różne gry. Będzie dużo zabawy!
„Zeszyt zabaw i łamigłówek od babci i dziadka” powstał jako rezultat projektu „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo„. Latem 2017 roku zbieraliśmy historie dotyczące dzieciństwa i opieki nad dziećmi dawniej. Odwiedziliśmy wybrane miejscowości położone w gminach Gródek i Michałowo na Podlasiu, prosząc reprezentantów starszego pokolenia o podzielenie się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa oraz doświadczeniami związanymi z rodzicielstwem. Zebrane opowieści przedstawiliśmy w postaci wystawy i katalogu oraz filmu. Posłużyły nam także jako inspiracja do stworzenia zabawki oraz zeszytu z zabawami i łamigłówkami skierowanymi do młodszych odbiorców.
Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią i zamówienia swojego egzemplarza!