Etnografia do kieszeni. Numer 1
Długo oczekiwany pierwszy numer naszej nowej serii wydawniczej Etnografia do kieszeni już jest. A w nim:
Monika Sznel prowadzi nas przez społeczne dzieje Powiśla. Rysuje kilka perspektyw, od robotniczych przedmieść, przez urzędnicze kamienice, po imprezowe podcienia mostów. Jej przewodnikami po zmieniających się ulicach są rzemieślnicy, działacze pozarządowi i zwykli mieszkańcy.
Kilkadziesiąt metrów wyżej, po dawnym szlaku królewskim, wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu, wędruje Paweł Jeleniewski. Od baru do baru, w oparach alkoholu, stara się odtworzyć życie towarzyskie stolicy sprzed 40 lat. Jego rozmówcami są amatorzy towarzyskiego pijaństwa i uczestnicy tamtych zabaw.
Dominik Szczepański pojechał na inteligenckie blokowisko. Namówił na wspomnienia pionierów Ursynowa. Ówcześni trzydziestolatkowie nie mieli gdzie robić zakupów i w czynie społecznym sadzili drzewa, za to ich mieszkania miały dodatkowy pokój do pracy umysłowej. Opowieść rozmówców to zapis mentalności z czasów niedoboru.
Bezpłatnych egzemplarzy Etnografii do kieszeni szukajcie w warszawskich kawiarniach, instytucjach kultury i Dużym Pokoju lub przeglądajcie poniżej. Życzymy miłej lektury.
Nakład nr 1 wyczerpany, publikacja dostępna tylko w wersji online/pdf (poniżej).
O Etnografii do kieszeni
Etnografia to kłopotliwe słowo. Etnograf zwany bywa folklorystą i podejrzewa się go o umiłowanie cepelii. Faktycznie, może zajmować się i jednym, i drugim. Może również badać egzotyczne grupy etniczne na wyspach Pacyfiku lub odnajdywać egzotykę na własnej ulicy.
Jeśli wybraliśmy słowo etnografia na tytuł serii tekstów o Warszawie, to właśnie po to, aby pokazać, że etnograficzna metoda, oparta na spotkaniu z człowiekiem w kontekście, w którym funkcjonuje, pozwala w nowy sposób poznawać to, co pozornie bliskie i oczywiste.
W Etnografii do kieszeni chcemy dać Wam teksty oparte na takich badaniach. Teksty młodych etnografów i etnografek, którzy wyruszają w warszawski teren, aby zadawać głupie pytania i bacznie obserwować rzeczywistość, a potem podjąć próbę opisania swoich doświadczeń i wiedzy wyniesionej ze spotkania.
Więcej o serii Etnografia do kieszeni tutaj.
Etnografia do kieszeni, numer 1
Plik pdf do pobrania tutaj.
Projekt „Etnografia do kieszeni” jest realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego i dofinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem numeru 1 jest NAC. W publikacji wykorzystano teksty powstałe w ramach „Laboratoriów etnograficznych” prowadzonych przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW.