Jesteś tutaj:Home
› dla dzieci
› Etnografia dla najmłodszych w wakacje – relacja
Etnografia dla najmłodszych w wakacje – relacja
Jak w kulturze ludowej świętowano Noc Kupały i jak – inspirując się dawnymi obchodami – możemy obecnie spędzić tę najkrótszą noc w roku? Czy w mieście można znaleźć dziko rosnące rośliny o właściwościach leczniczych i czy rzeczywiście bardzo trudno zapamiętać i wymówić słowo „nasięźrzał” – nazwę rośliny niegdyś bardzo cenionej w magii miłosnej? W jaki sposób z podstawowych i łatwo dostępnych materiałów robiono dawniej zabawki i przy użyciu jakich prostych technik możemy współcześnie ozdabiać drewniane zabawki oraz rzeczy użytku codziennego, aby były atrakcyjne wizualnie?
Powyższe, a także i inne zagadnienia były tematami, którymi zajmowały/li się uczestniczki i uczestnicy wakacyjnej edycji zajęć odbywających się w ramach projektu Etnografia dla najmłodszych. Wspólnie spędzony czas przeznaczyliśmy nie tylko na rozmowy i możliwość obejrzenia, a czasem wielozmysłowego poznania poszczególnych roślin i zabawek, lecz także na przygotowanie własnych projektów – efekty pracy prezentujemy w galerii.
Warsztaty odbywały się w ramach projektu Etnografia dla najmłodszych współfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Lokal przy ul. Koszykowej 24 jest wykorzystywany na cele kulturalne dzięki pomocy Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.