Mapa gminy Gaworzyce „Nasze miejsce. Historie z popegeerowskich wsi”
Jak wyglądała praca w PGR-ach? Gdzie mieszkali pracownicy i pracowniczki? Jak spędzano czas wolny? Co mieściło się w zabytkowych pałacach? Zachęcamy do zapoznania się z etnograficzną mapą gminy Gaworzyce powstałą w ramach projektu „Nasze miejsce. Historie z popegeerowskich wsi”.
Gmina Gaworzyce położona jest w województwie dolnośląskim, w powiecie polkowickim. Na jej terenie funkcjonowało osiem PGR-ów czyli Państwowych Gospodarstw Rolnych, a także Spółdzielnia Kółek Rolniczych (SKR). Obecnie po PGR-ach zostały głównie niszczejące budynki gospodarcze, jednak w pamięci mieszkańców i mieszkanek gminy zachowało się wiele wspomnień dotyczących ich funkcjonowania. Wraz z młodzieżą z drużyny harcerskiej “Czarne Płomienie” postanowiliśmy przyjrzeć się tym wspomnieniom, by pokazać historię PGR-ów z perspektywy osób, które w nich pracowały, uczyły się, odbywały praktyki, mieszkały w pegeerowskich osiedlach, chodziły do przyzakładowych przedszkoli i szkół. Efektem działań jest mapa prezentująca miejsca ważne z punktu widzenia dzieci, młodzieży i dorosłych już mieszkańców gminy.
Mapy można zamówić razem z innymi publikacjami Pracowni Etnograficznej wypełniając formularz na stronie Rozdajemy publikacje lub przeglądać w wersji elektronicznej.
PGR-mapa-spe-690×480-krzywe-spad-3mmMateriał dostępny na licencji Licencja CC BY SA – Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
Projekt „Nasze miejsce. Historie z popegeerowskich wsi” realizowany jest przez Stowarzyszenie “Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego.
Patronat medialny: Witryna Wiejska i Nowa Turystyka
Partnerzy: Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Gaworzycach oraz Hufiec ZHP Głogów
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Dofinansowanie 50 000 zł, całkowita wartość projektu 62 680 zł, umowa nr MHP/PJ/XV/2023/505 z dnia 15.09.2023 r.