Gra miejska o domkach fińskich w Warszawie
Zachęcamy do gry w grę miejską dotyczącą osiedla domków fińskich na warszawskim Jazdowie. Grę przygotowaliśmy z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku szkoły podstawowej. Sprawdzi się ona zarówno jako forma zajęć dla klas, jak i grup nieformalnych. Gra przeznaczona jest dla maksymalnie pięciu paroosobowych grup. Do organizacji gry potrzebna jest jedna osoba koordynująca całość oraz 5 osób, z których każda animuje jedno zadanie.
Jak to działa?
Poniżej znajdziesz materiały do gry. Składają się na nie: Instrukcja, Karta do gry, Mapy 1945, Zadania 1945, Mapa 2019, Zadania do gry.
W pliku Instrukcja znajdziesz podstawowe informacje o grze. Podczas gry instrukcja przyda się osobie koordynującej grę – wydrukuj ją w jednym egzemplarzu.
Karta do gry to niewielka książeczka, którą otrzymuje każda grupa biorąca udział w grze – wydrukuj ją w tylu egzemplarzach, ile grup weźmie udział w grze. Karta jest miejscem, na którym grupy mogą wpisywać odpowiedzi na poszczególne zadania.
Mapy 1945 to zestaw map pokazujących, jak wyglądało osiedle w 1945 roku. Na każdej z map zaznaczony jest inny punkt. Każda grupa dostaje inną mapę. Zadaniem grup jest udanie się do punktu zaznaczonego na mapie, którą dostali. W punkcie tym grupa znajdzie odpowiednie wspomnienie z pliku Zadania 1945. Ważne, aby przed rozpoczęciem gry, osoba koordynująca grę rozmieściła wspomnienia w odpowiednich, zaznaczonych na mapie miejscach.
Po odnalezieniu wspomnień, grupy wracają na Skwer Dialogu, gdzie od osoby koordynującej grę dostają współczesną mapę osiedla (Mapa 2019 – wydrukuj ją w tylu egzemplarzach, ile grup weźmie udział w grze). Na mapie oznaczone są punkty, do których trzeba dotrzeć, aby rozwiązać wszystkie zadania z gry. W każdym punkcie na grupę czeka osoba, która animuje zadanie przypisane danemu miejscu. Zadania znajdują się w pliku Zadania do gry – wydrukuj plik w jednym egzemplarzu i rozdaj animatorom odpowiednie zadania.
Aby przy poszczególnych zadania nie tworzyły się kolejki, ustal kolejność, w której grupy odwiedzają poszczególne miejsca.
Po wykonaniu zadań grupy wracają na Skwer Dialogu, gdzie osoba prowadząca kończy grę i liczy punkty zdobyte przez poszczególne drużyny. Dodatkowo zachęcamy do przygotowanie drobnych upominków dla wszystkich uczestników gry.
Dobrej zabawy!
Autorki gry: Katarzyna Kamler, Justyna Orlikowska, Zuzanna Walkiewicz
Grafika: Zuzanna Walkiewicz
Gra powstała na podstawie materiałów pochodzących z projektu Domki fińskie. Pamięć osobista, historia, współczesność zrealizowanego przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna:
http://domkifinskie.etnograficzna.pl/
Gra powstała w ramach projektu Etnograficzne Lato w mieście realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.